loader
ABD’DE GÖRÜLEN HALKBANK DAVASI ANAYASA MAHKEMESİ’NE TAŞINIYOR

ABD’DE GÖRÜLEN HALKBANK DAVASI ANAYASA MAHKEMESİ’NE TAŞINIYOR

Köklü Değişim Medya

ABD’nin iddiasına göre, İran'a yönelik yaptırımları ihlal etmesine yardımcı olduğu gerekçesiyle açılan Halkbank davasında yeni bir gelişme yaşandı. Temyiz başvurusu iki kez İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’nde reddedilen Halkbank’ın ABD’nin en yüksek mahkemesi olan Anayasa Mahkemesi’ne başvurusunun önü açılmış oldu.

Halkbank, ABD’deki avukatları aracılığıyla 10 Ocak’ta İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’ne verdiği 20 sayfalık dilekçede, “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası kapsamında olmasına rağmen” temyiz başvurusu iki kez reddedilen davanın Anayasa Mahkemesi’ne sevkini istedi.

Halkbank, halen bir alt mahkeme olan New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Rıza Sarraf davasındaki yargı sürecinin, Anayasa Mahkemesi’nin kararına kadar durdurulmasını talep etti. İkinci Bölge İstinaf Mahkemesi’nin üç hakimi, bugün aldıkları kararla Halkbank’ın Anayasa Mahkemesi’ne başvuruna yeşil ışık yaktı.

Mahkeme ayrıca Anayasa Mahkemesi’nin kararına kadar bir alt mahkemedeki yargı sürecini de durdurma kararı aldı. Halkbank, mahkemeye sunduğu 20 sayfalık dilekçede, daha önce “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kapsamında benzer davalarda Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararlardan örnekler sundu.

Halkbank, temyiz kararında belirtiği gibi bankanın “Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası” kriterlerinden hiçbirine uymadığı argümanın doğru olmadığını belirterek benzeri kararlardan da örnekler sundu. ABD’nin en yüksek mahkemesi olan Anayasa Mahkemesi’nin Halkbank’ın başvurusunu duruşma takvimine alıp almayacağı ise henüz belli değil. Anayasa Mahkemesi, Halkbank’ın dilekçesini inceledikten sonra kararını verecek.

Halkbank Davası

Hakan Atilla davası ya da Halkbank davası olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri Bölge Mahkemesi tarafından açılan New York'taki bir İran yaptırım davasıdır. Halkbank'ta bir yönetici olan Mehmet Hakan Atilla, İranlı iş adamı Rıza Zerrab ile ABD'nin yaptırımları tarafından yasaklanan İran ve diğer İranlı kuruluşlar adına işlem yapmak için ABD finans sistemini kullanarak komplo kurmak ve bu işlemlerin gerçek doğasını gizleyerek ABD finans kuruluşlarını dolandırmakla suçlanıyordu.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu yargılanan ve para transferlerine yardım ettiği öne sürülen eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Mayıs 2018'de 32 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

ABD'de toplam 28 ay tutuklu kalan Atilla, avukatların temyize gitmesinden sonra mahkeme tarafından delil yetersizliği sebebiyle salıverildi. Atilla, Temmuz 2019'da cezaevinden tahliye olarak Türkiye'ye dönmüştü. 

 

 

SON HABERLER