ABD, Banka İflaslarıyla Başlayan Paniği Yatıştırmaya Çalışıyor
21 Mart 2023

ABD, Banka İflaslarıyla Başlayan Paniği Yatıştırmaya Çalışıyor

Köklü Değişim Medya

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, üst üste yaşanan banka iflasları sonrası oluşan panik havasını yatıştırmaya yönelik açıklamalarda bulundu.

ABD, Silicon Valley Bank ve Signature Bank'ın iflasından sonra müdahale edilmeyeceğini ve bir kurtarma planlarının olmadığını açıklarken, bugün Hazine Bakanlığı’ndan gelen açıklama bunun tama tersini söylüyor. Ayrıca Avrupa'daki bankalarda da krizi önlemek için merkez bankaları müdahalede bulunuyor. Kapitalist nizamın ilkeleri ile bağdaşmayan bu çözüme daha önce 2008 yılında da başvurulmuştu. Bu müdahaleler kapitalist ideolojinin bozukluğunu ortaya koyan bir gelişme olarak nitelendiriliyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, bankacılık sistemindeki durumun "istikrar kazandığını" belirterek, attıkları adımların başka bankaların iflas riskini azalttığını ifade etti. Yellen ABD hükümetinin gerekirse güçlü aksiyonlar alabileceği mesajı verdi.

Washington'daki Amerikan Bankacılar Birliği'nde konuşması beklenen Yellen krizin küçük bankaları tehdit etmesi durumunda hükümetin mevduat sahiplerini korumak amacıyla gereken aksiyonları alacağı söylemini yineleyecek.

Önceden yayımlanan konuşma metnine göre Yellen, hükümetin son eylemlerinin mevduat sahiplerinin tasarruflarının ve bankacılık sisteminin güvende kalmasını sağlamak için gerekli adımları atma konusundaki kararlılığını gösterdiğini kaydetti. Yellen "Müdahalemiz ABD bankacılık sistemini korumaya yönelikti. Küçük ölçekli bankalardan da yayılma riski oluşturan mevduat çıkışı olması durumunda hükümet benzer adımları atabilir" değerlendirmesini yaptı.

ABD'li yetkililer Silicon Valley Bank ve Signature Bank'ın iflasının ardından güven tesis etmek için olağandışı adımlar atmışı. Bankalardan mevduat çıkışlarını frenlemeye yönelik adımlar sonrası Hazine Bakanlığı yetkilileri orta ve küçük ölçekli bankalarda istikrarın sağlanmaya başladığını ileri sürmüştü.

ABD’de iflaslarla başlayan panik havası bir krizin habercisi olarak görülüyor. Mevduat sahiplerinin paralarını bankalardan çekmeye devam etmesi halinde yeni iflasların yaşanacağı konuşuluyor.

Yellen, "Durum istikrar kazanıyor ve ABD bankacılık sistemi sağlam kalmaya devam ediyor. Fed tesisi ve iskonto penceresi kredileri, bankacılık sistemine likidite sağlamayı amaçlandığı şekilde gerçekleştiriyor. Bölgesel bankalardan toplu mevduat çıkışları istikrar kazandı" ifadesini kullandı.

Yellen, güvenli ve sağlam bir bankacılık sisteminin Amerikan ekonomisinin sağlığının ayrılmaz bir parçası olduğunu vurgulayarak ihtiyatlı olmaya devam edeceklerini bildirdi. Yellen sık sık yatıştırıcı söylemlerde bulunsa da kapitalizmin lokomotifi ABD’de finansal kirizin kapıda olduğu yorumları yapılıyor.