28 Şubat’ın Faillerinden Çevik Bir’e Tahliye, Mağdur Müslümanlar Hala İçerde
02 Ağustos 2022

28 Şubat’ın Faillerinden Çevik Bir’e Tahliye, Mağdur Müslümanlar Hala İçerde

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim Medya

28 Şubat’ın faillerinden müebbet hapis cezasına çarptırılan Çevik Bir, 11 ay kaldığı cezaevinden sağlık sorunları ileri sürülerek tahliye edildi. 28 Şubat’ın failleri kısa süre önce cezaevine konulup, salınırken mağdur ettikleri Müslümanlar ise yıllardır cezaevlerinde ve kimisi ilerlemiş yaşına ve hastalığına rağmen tahliye edilmeyip, cezaevinde tutuluyor.

Kamuoyunda 28 Şubat post modern darbe olarak bilinen, 28 Şubat 1997 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu toplantısıyla başlayan ve dönemin Başbakanı Necmettin Erbakan'ın istifasıyla sonuçlanan süreç dolayısıyla yargılanıp ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan paşaların önemli bir kısmının daha önce Bodrum'daki villalarında “ev hapsi” ile ödüllendirildiği medyaya yansımıştı.

Aradan 24 yıl geçmesine rağmen 28 Şubat'ın faillerine karşı ciddi bir adım atılmaması tepkilere neden olmuştu. Yargıtay'ın 28 Şubat davasıyla ilgili verdiği onama kararının ardından müebbet hapis cezası alan 14 eski asker tutuklanmıştı.

Ankara 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, yargılandıkları 28 Şubat davasında aldıkları müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından onanan aralarında Çevik Bir ile Çetin Doğan'ın da bulunduğu 14 sanık hakkında tutuklama kararı vermişti.

Ankara 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 28 Şubat davası, 13 Nisan 2018'de karara bağlanmış, aralarında dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, dönemin simge ismi Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu 21 sanık "Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten men" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Çevik Bir Tahliye Edildi

21 Ağustos 2021'den bu yana cezaevinde tutulan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Çevik Bir hakkında tahliye kararı verildi.

28 Şubat 1997'deki MGK toplantısından sonra yaptığı açıklamada "Demokrasiye balans ayarı verdik." diyen Bir, 28 Şubat'ın bin yıl süreceğini söylemişti.

İnfaz erteleme talebi doğrultusunda İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edilen, dönemin Genelkurmay 2'nci Başkanı Çevik Bir için düzenlenen raporda, demans tanısı mevcut olduğu ve hastalığının ilerlediği, cezaevi koşullarında kalmasının uygun olmadığı, infazının ertelenmesi gerektiği belirtilmişti.

Raporda, "Hasta 21-24 Haziran tarihleri arasında Nöroloji Kliniği adına mahkum koğuşuna yatırılarak izlenmiştir. Hastanın demans tanısı mevcuttur. 3 Eylül 2021’de yapılan testle 21 Haziran 2022’de yapılan test karşılaştırıldığında geçen süre içinde kötüleşme izlenmiştir" denildi. Yapılan diğer muayene sonuçlarının da yer aldığı raporun sonuç kısmında ise, "Cezaevi koşullarında hayatını yalnız idame ettiremez. Hastanın demans tanısı olup, hastalığı ilerleyicidir. Cezasının infazının ertelenmesi gerekir. Hastalığı süreklidir. Hastanın rehabilitasyon ile düzelebilecek bir hastalığı olmadığı için R tipi ceza infaz kurumunda kalması uygun değildir." denildi.

Başvuruyu değerlendiren mahkeme, 21 Ağustos 2021'den bu yana cezaevinde tutulan ve ömür boyu hapis cezasına çarptırılan emekli orgeneral Çevik Bir hakkında tahliye kararı verdi.

Mazlumder: “Yaklaşık 400 Kişi Halen Tutuklu”

2019 yılında 28 Şubat’ın yıldönümü dolayısıyla o dönem Mazlumder’in Genel Bşakanı olan Ramazan Beyhan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer vermişti:

Halen yüzlerce insan cezaevinde. 28 Şubat sürecindeki yargının mağduru olup da halen cezaevinde tutuklu bulunan insanların sayısına ilişkin kesin bir rakam vermek mümkün değil. Çünkü Adalet Bakanlığı bu konuda kesin sayı vermiyor. Ancak arkadaşlarımızın cezaevlerine yönelik ziyaretleri ve mağdurların yakınlarından edindikleri bilgilere göre, yaklaşık 400 kişi halen tutuklu bulunuyor."

İçlerinde kanser hastası ve ilerlemiş yaşına rağmen cezaevlerinde tutulan mağdurlar için tahliye kararları verilmezken yargı, 28 Şubat’ın faillerinden Çevik Bir’e 24 yıl sonra verdiği müebbet hapis cezasından sadece bir yıl yattıktan sonra tahliyesine karar verdi.