Venezuela Paradan 5 Sıfır Daha Atacak
26 Temmuz 2018

Venezuela Paradan 5 Sıfır Daha Atacak

Sputnik

Köklü Değişim Medya

İMF'nin Venezuela'daki enflasyonun bu yıl yüzde 1 milyona yükselmesini beklediğini duyurmasının ardından, Maduro Venezuela para birimi Bolivar’dan 5 sıfır daha atma kararı aldı.

IMF’den Venezuela Tahmini: Enflasyon Yüzde 1 Milyonu Bulacak

IMF Batı Yarımküresi Müdürü Alehandro Werner, "Almanya'da 1923'te ya da 2000'lerin sonunda Zimbabve'de yaşanan durumun benzerini 2018'in sonuna kadar Venezuela'da yaşanmasını, enflasyonun yüzde 1 milyona yükselmesini bekliyoruz" demişti.

“Ekonomide Büyük Devrimci Değişiklikler Olacak”

Alınan kararla ülkenin para biriminden 5 sıfır atılacak. Ayrıca para biriminin 'Güçlü Bolivar' (bolivar fuerte) olan adı 'Egemen Bolivar'a (bolivar soberano) dönüştürüldü.

Yeni paraların 20 Ağustos itibarıyla piyasaya sürüleceği açıklandı. En büyük banknotun 500, en düşük banknotun da 2 bolivar olacağı belirtildi.

Maduro da yaptığı açıklamada para birimi değişikliğinin ülkenin gereksinim duyduğu 'ekonomide büyük devrimci değişimleri' başlatacağını söyledi.

Chavez 3 Sıfır Atmıştı

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olmasına rağmen Latin Amerika ülkesinde 5 yıldır ekonomik kriz yaşanıyor. Ülkedeki ilaç ve gıda eksiklikleri birçok Venezuelalının ülkeden göç etmesine de yol açmıştı.

Ülkede özellikle kağıt para bulmakta zorluk çekiliyordu. Şu anda ülkedeki en büyük banknot 100.000 bolivar ancak bu 1 cent'ten daha az değere sahip.

Ülkede basit bir öğle yemeği yaklaşık 3 milyon bolivar.

Ülkenin eski lideri Hugo Chavez de 2008'de yine enflasyonla mücadele amacıyla Venezüella parasından 3 sıfır atmıştı.