loader
TÜRKİYE, TWİTTER’DAN EN FAZLA HABER KALDIRILMASI İSTEMİNDE BULUNAN İKİNCİ ÜLKE

TÜRKİYE, TWİTTER’DAN EN FAZLA HABER KALDIRILMASI İSTEMİNDE BULUNAN İKİNCİ ÜLKE

Köklü Değişim Medya

Twitter, hükümetlerden gelen "gazeteci ve haber kaynaklarının paylaşımlarının kaldırılması talebinde" yaşanan artışa dikkat çekerken, yayımladığı 2020 raporuna göre, en fazla haber içeriği kaldırılması talebinde bulunan ülke sıralamasında Türkiye, Hindistan’dan sonra ikinci sırada yer aldı. Türkiye’yi sırasıyla Rusya ve Pakistan izledi.

Twitter'ın Temmuz-Aralık 2020 dönemi verilerine göre, dünya genelinde 199 gazeteci ve haber kaynağının teyit edilmiş hesaplarına ait içeriğin kaldırılması için hükümetlerden şirkete 361 yasal talepte bulunuldu. Bu rakam oransal olarak Ocak-Haziran 2020 dönemine kıyasla yüzde 26'lık bir artışa denk geliyor.

En çok talep Hindistan'dan gelirken, rapora göre Hindistan hükümetinin gazeteci ve haber kaynaklarına ait içerik kaldırma talebi bu yıl ilk kez ABD'den gelen talebi geçti.

Twitter bu talepler karşısında gazeteci ve haber kaynağına ait yalnızca beş içeriği kaldırdığını açıkladı.

Twitter'a en fazla içerik talebinde bulunan ülke Japonya oldu. Japonya'nın daha çok uyuşturucu madde ve kullanımı, müstehcenlik ve para aklama ile ilgili yasalara atıfla bulunduğu talepler dünya genelinde şirkete iletilen talebin yüzde 43'ünü oluşturdu.

İkinci sırada Hindistan, üçüncü sırada ise Rusya geldi. Rusya'dan gelen taleplerinin çoğunda intiharların teşvikini önleme yasasına atıfta bulunulduğu bildirildi.

Türkiye ise Twitter'a en fazla içerik kaldırma talebinde bulunan dördüncü ülke oldu. Türkiye'nin talepleri dünya genelinden iletilen içerik kaldırma talebinin yüzde 10'unu oluşturuyor.

Rapora göre Türkiye'den bahse konu dönemde gazeteci ve haber kaynaklarına ait hesap ve içeriklerin yanı sıra toplamda 5 bin 336 bilgi talebinde bulunuldu. Bunlardan 200'ü acil, 3 bin 657'si rutin, bin 479'u ise birleşik talep olarak gerçekleşti. Bu oranla Türkiye dünya genelindeki bilgi talebinin yüzde 5'ini oluşturdu.

İçerik kaldırma talebi açısından ise Türkiye bahse konu dönemde toplamda 49 bin 525 yasal talepte bulunuldu. Bunların 7 bin 70'i mahkeme kararı iken, 42 bin 455'i diğer yasal talepler olarak gerçekleşti.

 

SON HABERLER