loader
“TURİZM SEKTÖRÜNÜ AYAKTA TUTMAK İÇİN YOĞUN GAYRET GÖSTERDİK”

“TURİZM SEKTÖRÜNÜ AYAKTA TUTMAK İÇİN YOĞUN GAYRET GÖSTERDİK”

Köklü Değişim Medya

Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgın döneminde turizm sektörünü ayakta tutmak için yoğun gayret gösterdiklerini belirtti. Erdoğan, “Turizm, tıpkı inşaat gibi pek çok sektörü besleyen, destekleyen, zincirleme katma değer oluşturan bir alandır” dedi. 

Bilindiği üzere Erdoğan Ramazan ayında ve bayramda uygulanmasına karar verdiği kapanma ile ilgili olarak, “Şayet biz ramazan ayındaki tedbirlerimizle vaka sayılarını birkaç binli rakamlara düşürebilirsek mayısla birlikte başlayacağı anlaşılan turizm sezonu ve bunun içeride yol açacağı ticari hareketliliği yakalayabiliriz” diyerek, Ramazan ve bayramı turizm için kurban ettiğini beyan etmiş etti. Ramazan ayından önce ise tıklım tıklım dolu, pandemi tedbirlerinin uygulanmadığı salonlarda yapılan AK Parti kongrelerine ise "hamdolsun salon lebaleb dolu" yorumunda bulunmuştu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kemer'de NG Phaselis Bay Oteli'nin açılışında konuştu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde turizm sektörünü ayakta tutmak için yoğun gayret gösterdiklerini belirten Erdoğan, "Kendisi de sektörün içinde olan Kültür ve Turizm Bakanımız, yurt içinde ve yurt dışında gereken her adımı attı. Adeta 'kısa mesafe koşucusu' diyeceğim, 'maraton' biraz uzun olur, gidilmedik ülke bırakmadı. Bir taraftan Almanya, bir taraftan İngiltere, bir taraftan Rusya, bu görüşmeler yapılırken biz de telefon diplomasimizi yoğun bir şekilde devam ettirdik. Hamdolsun sonunda bu ülkelerden müjdeler geldi" bilgisini paylaştı.

Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye'de tatil yapan turist, ülkemizden kolay kolay vazgeçemiyor. Güzelliklerimizle, tarihi zenginliklerimizle, hizmet standartlarımızla, uygun fiyatlarımızla hem ülkemizi tercih edenler kazanıyor, hem Türkiye kazanıyor. Bu kazan kazan politikasıyla turizmdeki yerimizi daha da yukarı çıkartacağız.

Turizm, tıpkı inşaat gibi pek çok sektörü besleyen, destekleyen, zincirleme katma değer oluşturan bir alandır. Bilhassa Akdeniz coğrafyasındaki ülkelerin çoğunun ekonomi itibariyle belkemiği turizm olmuştur. Ülkemizin bu zenginlikten hala hak ettiği payı almadığına inanıyoruz. Her ne kadar salgın döneminde sektöre verdiğimiz destekleri birileri eleştiri konusu haline getirse de, biz ülkemiz ve milletimiz için en doğrusunu yapmakta kararlıyız.

İnşallah KDV noktasındaki desteği de, Mehmet Bey bayağı sıkıştırdı, sonunda haziran sonuna kadar uzattık. Herhalde yeter. Mehmet Bey diyor ki; 'Bir ay daha uzatalım.' Pazartesi günü kabine toplantımız var, bunu tekrar masaya yatırırız. Kabine toplantısından sonra yapacağım Ulusa Sesleniş'te inşallah bu müjdeyi de ayrıca veririz."

SON HABERLER