TSK, ABD ve Rusya’nın Hava Sahasını Kontrol Ettiği Bölgede Operasyon Düzenledi
20 Kasım 2022

TSK, ABD ve Rusya’nın Hava Sahasını Kontrol Ettiği Bölgede Operasyon Düzenledi

Köklü Değişim Medya
  • 112

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye ve Irak'ın kuzeyine gece saatlerinde başlayan hava harekatı hakkında açıklamada bulundu. “Pençe Kılıç” adı verilen harekatta 89 terör hedefinin imha edildiği duyuruldu.

İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırının ardından gündemde yoğun bir şekilde dillendirilen harekat dün gece geç saatlerde başladı. İstiklal’deki vahşi bombalı saldırıdan bir hafta sonra yapılan harekatın, BM Antlaşmasının 51. maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı doğrultusunda gerçekleştirildiği bildirildi.

Operasyon, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Endonezya'da yapılan G-20 Zirvesi dönüşü verdiği talimatla başlatıldığı açıklandı. MSB'nin sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan aldığı brifinge dair resimler paylaşıldı.

R-1.jpg

Harekattan bir gün önce ABD’nin Erbil’deki konsolosluğunun harekat yapılacağı uyarısında bulunması, Washington ile istihbarat paylaşımı yapıldığını ve koordineli hareket edildiği iddialarını kuvvetlendiriyor.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) operasyonu "Hesap zamanı, alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor" mesajıyla duyurdu. Hain saldırılardan kastedilenin “İstiklal ve Mersin’deki Öğretmenevi” saldırıları olduğu biliniyor.

MSB'den yapılan açıklamada Pençe Kılıç hava harekatının terörü kaynağında yok etmek amacıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

"89 Hedef İmha Edildi"

Milli Savunma Bakanlığı, operasyonda çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini ve 89 hedefin imha edildiğini açıkladı.

MSB'nin açıklamasında "Teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan Irak kuzeyindeki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye kuzeyindeki Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerine PENÇE KILIÇ Hava Harekâtı başarıyla icra edilmiştir." denildi.

Bakanlıktan harekata ilişkin yapılan açıklamada, Irak'ın ve Suriye'nin kuzeyinde PKK/KCK/YPG'li teröristler tarafından Türkiye'ye saldırılarda üs olarak kullanılan bölgelere Pençe-Kılıç Hava Harekatı icra edildiği belirtilerek, Pençe-Kılıç Hava Harekatı'nın terörü kaynağında yok etmek amacıyla BM Antlaşmasının 51. maddesinden doğan meşru müdafaa hakkı doğrultusunda gerçekleştirildiği bildirildi.

Harekata Diyarbakır ve Malatya başta olmak üzere Türkiye'nin birçok hava üssünden kalkan 50'den fazla hava aracı katıldı. Harekat havadan erken ihbar ve komuta kontrol uçağı ile tanker uçaklar da destek verdi. Akıncı, Bayraktar TB2 ve Anka silahlı insansız hava araçları da Suriye hava sahasında harekata hem hedef tespiti hem de taşıdıkları hassas güdümlü bombalarla katıldı.

Harekatta savaş uçakları, lazer güdümlü ve sığınak delici bombalarla onlarca hedefi imha etti. Sınırda konuşlu topçu bataryaları da harekata destek verdi.

Harekatta ağırlıklı olarak Suriye'nin kuzeyinde YPG kontrolündeki Ayn El Arap, Tel Rıfat ve Derik çevresindeki hedefler imha edildi.

Hava harekatının Irak ayağında ise Sincar ve çevresindeki terör hedefleri bombalandı.

Öte yandan, Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye'de bugüne kadar 5 harekat düzenledi. Pençe Kılıç harekatıyla uzun zaman sonra ilk kez hava harekatı düzenlenmiş oldu. Suriye hava sahasında kontrol uzun zamandır Rusya ve ABD'nin elinde bulunuyor.

Rusya ve ABD’nin hava sahasını kontrol ettiği ve istihbarat paylaşımının yapıldığı ayrıca ABD’nin bir gün önce ilan ettiği operasyonun başarısı hususunda uzmanlar temkinli yaklaşıyor. Bilindiği üzere PKK’nın Suriye kolu YPG/PYD, Washington tarafından korunuyor, askeri, siyasi ve maddi olarak destekleniyor. ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde 900 kadar askerinin ve karargahlarının bulunması, harekatta bombalanacak yerlerin önceden paylaşıldığı ihtimalinin kuvvetlendiriyor.