TCMB, Seçim Sonrası Seri Faiz Artışına Devam Dedi
21 Eylül 2023

TCMB, Seçim Sonrası Seri Faiz Artışına Devam Dedi

Köklü Değişim Medya

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), üst üste dördüncü kez faiz arttırımına giderek politika faizini yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltti.

Seçim ekonomisinden “U” dönüşü yapan hükümet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atadığı yeni TCMB yönetimi ile yola devam kararı almıştı. Bu kadroların yönetiminde bir araya gelen Para Politikası Kurulu’nun bugünkü toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 25’ten yüzde 30’a yükseltilmesi yönünde karar alındı.

28 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerine yüzde 8,5 faiz oranı ile giren Merkez Bankası, bu hamlesi ile üç ay içindeki toplam faiz artışını 21,5 puana çıkarmış oldu.

Politika faizi bugünkü beş puanlık artışla son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış oldu.

Para Politikası Kurulu: “Gerektiği Ölçüde Müdahale Devam Edecek”

Para Politikası Kurulu açıklamasında enflasyonla mücadele hedefi kapsamında parasal sıkılaşma çerçevesinin altı çizilirken, dezenflasyon sürecine girilene kadar gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak müdahalelerin devam edeceği detayını paylaştı.

Enflasyon Öngörülenin Üzerinde

Enflasyon ile ilgili açıklamada Kurul, şu ifadelere yer verdi:

“Enflasyon Temmuz ve Ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Yurtiçi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir”

Seçim sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığına Mehmet Şimşek’i, TCMB Başkanlığına ise Hafize Gaye Erkan’ı atayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesi uyguladığı “Yeni Ekonomi Modeli”nin hasarlarına yönelik müdahaleler sürüyor.

TCMB, dövizi kontrol etmek için başlatılan KKM’den (Kur Korumalı Mevduat” çıkış yolu ararken bir taraftan da faizleri katlayarak yükseltmeyi sürdürüyor.

Böylece "Faiz sebep, enflasyon sonuçtur" diyerek seçim ekonomisi uygulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın atadığı TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, 27 ay sonra faiz indirimine son verip, artışa gitme kararı almıştı. Erdoğan, düşük faiz politikasını “Nas var” diyerek savunmuş ve koltukta oturduğu sürece faiz artışı yapılmayacağı sözünü vermişti.

Kapitalist iktisat nizamını uygulayan Türkiye, ekonomiye en büyük darbeyi vuran şeytan üçgeni faiz, borsa ve kağıt para ile çözümsüzlük içinde çözüm aramayı sürdürüyor.