Nurettin Yıldız: “Halifen Yoksa, Yoksun Sen!”
09 Aralık 2023

Nurettin Yıldız: “Halifen Yoksa, Yoksun Sen!”

Köklü Değişim, Haksöz

İHH ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilen “Diriliş Buluşmaları”nın 7’ncisi, Filistin gündemiyle Bursa’da düzenlenirken, Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nurettin Yıldız’ın “Hilafet” mesajı öne çıktı.

Nilüfer Tofaş Spor Salonu’nda gerçekleşen program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Tilavetin ardından, programın açılış konuşmasında İHH Genel Başkanı Av. Bülent Yıldırım, Diriliş Buluşmaları’nın çok büyük sonuçlar doğuracağına inandığını belirtti. Yıldırım, “Filistin her dakika zafere adım adım yaklaşıyor. Umutsuzluk yok” ifadelerini kullandı. Refah Sınır Kapısı’nın açılması için İslam dünyasının liderlerine seslenen Yıldırım, “O kapıyı açın. İnsani yardımlar Filistin’e ulaşsın” çağrısında bulundu.

Buluşmaya, telekonferans aracılığıyla katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da bir konuşma gerçekleştirdi ve Kudüs’ün sadece Filistinlilerin meselesi değil, tüm müminler için iman meselesi olduğuna dikkat çekti.

Erbaş’ın ardından kürsüye gelen Prof. Dr. Halis Aydemir ise, “Gazzeli kardeşlerimiz, iki güzellikten bir güzelliği istiyor. Ya Allah bize muzafferiyet nasip eder, ya ölürüz diyorlar. Ama asla zalimlerin boyunduruğu altına girmeyi kabul etmiyorlar” ifadeleriyle Müslümanların izzetli duruşunun altını çizidi.

Nurettin Yıldız: “Halifen Yoksa Yoksun Sen!”

Sosyal Doku Vakfı Onursal Başkanı Nureddin Yıldız, konuşmasına “Gazzeli kardeşlerimiz, yavaş yavaş bizi içinde boğmaya başlayan kapitalizm, liberalizm gibi beşeri anlayışların Müslümanlığımıza zarar verdiğini bize hatırlattılar. Allah ile berabersen mağlup olunmaz şuurunu bize hatırlattılar. Mesele, annelerin evlatlarını Kelime-i Tevhid şuuruyla yetiştirebilmesiymiş. Allah ile olduğumuz sürece, bize mağlubiyet yoktur. Siyonistler her zaman zelil olmaya, mağlup olmaya mahkumdurlar” girişinden sonra Gazze’deki soruna ve köklü çözüme işaret eden konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Öğrendik ki bu dönemdeki Siyonist saldırılarından aslında İslam ülkeleri filan yokmuş. Müstemlekeler varmış, müstemleke valileri varmış meğer ki… bunu anladık. Bunu bize öğrettikleri için teşekkür ediyoruz. Gördük ki mesele ümmet olmakmış meğer ki…Halifen varsa, cihad biliyorsan, siyasetle ticareti Allah için yapabiliyorsan, camileri ve sokakları aynı anlayışla kullanabiliyorsan ümmet olabiliyormuşsun. Ümmet olunca da sen ezilmiyormuşsun anlayıverdik.

Ve gördük ki kardeşlerim binlerce vakfın da olsa büyük holdinglerin de olsa şehirlerin büyük büyük camilerle dolsa da Halifen yoksa yoksun sen!”

Yıldız’ın ardından kürsüye gelen Siyer Vakfı Başkanı Muhammed Emin Yıldırım ise, Müslümanların Filistinlileri “İsrail” zulmü karşısında yalnız bırakmaması gerektiğini belirterek, **“Zalimin sesi, zalim güçlü olduğu için fazla çıkmıyor, bizlerin zafiyetinden kaynaklanıyor” dedi.

Boykot çağrısı yapan Yıldırım, halka boykota devam ederken hala Türkiye’deki limanlardan “İsrail”e gemilerle mal gönderenleri Allah’a havale ettiğini ifade etti ve şöyle devam etti:

“Buradan devletimize de sesleniyoruz bari hiçbir şey yapmadınız bari bunu yapın ya! Şu ticari anlaşmaları kesin ya! Siz Gazze’deki mücahitleri nasıl sevindireceksiniz Allah aşkına!... Biz biliyoruz siz ‘İsrail’le savaşacak kadar cesur değilsiniz. Allah sizin gibi korkaklara bunu nasip etmeyecek.”

Sık sık tekbirlerin getirildiği program Muhammed Emin Yıldırım’ın duasıyla sona erdi.