Nekbe’nin 76. Yıldönümünde 2. Nekbe Yaşanıyor
15 Mayıs 2024

Nekbe’nin 76. Yıldönümünde 2. Nekbe Yaşanıyor

Köklü Değişim Medya

Filistinli Müslümanların her yıl, gasıp Yahudi varlığı “İsrail”in kuruluşu ile 750.000'den fazla Filistinlinin yerinden edilmesine, yüzlerce köyün yıkılmasına ve yaklaşık 80 köyün işgal edilmesine ve 13 bin Müslümanın katledilmesine neden olan Mayıs 1948'deki Nekbe'yi (felaket) anıyorlar.

Bu yıl Filistinliler Nekbe’yi, Filistin halkının tarihinde belki de en korkunç ve en kanlı bir şekilde halen devam eden katliamların gölgesinde hatırlıyor. İlk Nekbede 750 bin Müslüman yerinden edilirken bugün milyonlarcası Gazze’de bir kuzeye bir güneye sürülüyor. Hem katliam hem açlık hem de göç üçgeninde Müslümanlar yaşam savaşı veriyor.

İngilizlerin 1917 yılında Balfour Deklarasyonu ile temelini attığı ve Avrupa’da istenmeyen Yahudilerin gruplar halinde Filistin topraklarına getirilmesi ile işgal ve katliam adım adım devam etti. Silahlandırılan Yahudiler çeteler halinde köyleri basarak işgal ve katliama başladı. Toprakları, arazileri ve evleri İngilizlerin de desteği ile işgal edilen Müslümanların yeniden yurtlarına dönülmesine izin verilmedi.

Bir yıldan fazla süren aralıksız şiddetin ardından yeni kurulan "İsrail", tarihi Filistin'in yüzde 78'ini işgal etti.

Geriye kalan yüzde 22'lik kısım olan Batı Şeria ve Gazze Şeridi ise 19 yıl sonra "İsrail" tarafından işgal edildi ve "İsrail" askeri yönetimi altında kaldı.

Bugün mülteci kampı diye adlandırılan şehirlerin temeli 1948'te atıldı ve Filisitinli Müslümanlar topraklarından sürülerek buralara sıkıştırıldı.

Osmanlı İslam Devleti’nin yıkılmasının ardından kurulan devletçiklerin başına sömürgeci Batı'nın yerleştirdiği iş birlikçi yönetimler, Filistin’deki vahşeti dün olduğu gibi bugün de izlemeye ve sadece kınamaya devam ediyor. İşgalci Yahudi varlığıyla “normalleşme” anlaşmaları imzalayarak işgale ve katliama meşruiyet kazandırıyor.

Bir ABD planı olan “İki Devletli Çözüm” planı Hamas’a telkin edilerek 1948’ten beri süren işgallere ve katliamların üzeri örtülürken, yüzde 80’i işgal edilmiş Filistin topraklarından arta kalan küçük kısmında sembolik bir Filistin devleti çözüm olarak sunuluyor.

İkinci Nekbe olarak kabul edilen son felakette bugüne kadar enkaz altından çıkarılamayanlarla birlikte çoğu çocuk ve kadın yaklaşık 50 bin Müslüman vahşice katledildi.