Maliye Bakanı Şimşek, Vatandaştan Sabır ve Zaman İstedi
08 Haziran 2023

Maliye Bakanı Şimşek, Vatandaştan Sabır ve Zaman İstedi

Köklü Değişim Medya

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yemin töreni sonrası Twitter hesabından İngilizce ve Türkçe iki ayrı paylaşım yaparak hem vatandaşa hem de dışarıya mesaj verdi.

Bir avuç elitin krizlerde dahi zenginleşip, çoğunluğa tahakküm etme ilkesi üzerine kurulu kapitalist iktisat nizamının uygulandığı Türkiye'de fakir halka yine sabır düşüyor.

TL’nin bir günde yüzde 7 değer kaybettiği ve zamların art arda geldiği bir atmosferde İngilizce yaptığı paylaşımla beş yıllık aranın ardından Hazine ve Maliye Bakanı olarak yemin etme onurunu ve ayrıcalığını yaşadığını bildiren Şimşek, bu sıfatla halka hizmet etme sorumluluğunu, kendisine tevdi ettiğinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a müteşekkir olduğunu vurguladı.

Şimşek, daha müreffeh ve dirençli bir Türkiye'yi oluşturmak için yol gösterici ilkelerin şeffaflık, istikrarlılık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik olacağının altını çizerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Yerel ve küresel zorluklar arasında yol alırken, öngörülebilirliği artırmak için kurallara dayalı politika oluşturma taahhüdümüzü teyit ediyoruz. Kısa yollar veya hızlı düzeltmeler olmasa da, deneyimimizin, bilgimizin ve özverimizin önümüzdeki potansiyel engellerin üstesinden gelmemize yardımcı olacağından emin olabilirsiniz. Acil önceliğimiz, ekibimizi güçlendirmek ve güvenilir bir program tasarlamaktır."

Şimşek’in bu ifadeleri yabancı yatırımcılara güven vermek için sarf ettiği düşünülürken “hızlı düzeltmeler” olmayacağı ifadesi de planlanan projenin zamana yayıldığını ortaya koyuyor. Yaklaşık 10 ay sonra yapılacak yerel seçimler öncesi sert müdahalelerde bulunmaması düşünülen Şimşek’in, 2024 seçimleri sonrası daha ağır bir reçeteyle geleceği tahmin ediliyor.

Vatandaştan Sabır ve Zaman İstedi

Bakan Şimşek, Türkçe yaptığı paylaşımda ise vatandaşlara seslendi. Bugün TBMM Genel Kurulu'nda yemin ederek, göreve başladığını bildiren Şimşek, hükümetin üstesinden gelemeyeceği hiçbir sorun olmadığını söyledi.

Şimşek, plan ve program dahilinde, belirlenen ilkeler çerçevesinde emin adımlarla çıkılan bu yolda hedeflere herkesin desteğini alarak ulaşacaklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Biraz sabır ve zamana ihtiyacımız var. Bu çerçevede sevgili vatandaşlarımızdan özellikle bir istirhamım var, uygulama ve politikalarımıza ilişkin lütfen benden duymadığınız hiçbir habere ve dolaşıma sokulan hiçbir dedikoduya itibar etmeyiniz. Saygılarımla."

TL’deki ciddi değer kaybının sürmesi ve iğneden ipliğe temel ihtiyaç maddeleri ve hizmetlere yapılan zamlarla uzun süredir ağır yaşam koşulları içinde yaşayan vatandaştan yeniden sabır ve zaman isteniyor. Hatırlanacağı üzere önceki Maliye Bakanı Nurettin Nebati de vatandaştan zaman istemiş ve çok yakında ekonomide düzelmenin olacağını vadetmişti. Nebati, 2021 yılının Aralık ayında vatandaşa şöyle seslenmişti: "Bir uyuyun, altı ay sonra uyanın, Türkiye’de çok farklı noktalara gideceğiz"

Türkiye ekonomisinde süregelen krizi kapitalist iktisat nizamının ortodoks kurallarıyla çözmeyi vadeden Şimşek, seçim sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmıştı. Seçim sürecinin bitmesiyle birlikte artık yürüyemez duruma gelen ekonominin acı gerçekleriyle tekrar yüzleşen vatandaşın önüne bugün yeniden acı reçete konuluyor.

Faiz, borsa ve karşılığı olmayan kağıt para üzerine kurulu kapitalist iktisat sistemi her devirde, parlamenter sistem ile uygulanırken de başkanlık sistemi ile uygulanırken de ekonomik krizler üretti. Çoğunluğa tahakküm eden bir avuç azınlığın refahı üzerine kurulmuş laik kapitalist nizam dünyanın her yerinde eleştirilerin odağında yer alırken, uygulandığı asırlar boyunca ekonomik krizlerin görülmediği, paranın altına endekslenerek değerinin korunduğu İslam iktisat nizamına ise sırt dönülüyor. Çare bir çözümsüzlük sarmalı olan Batılı fikir ve nizamlarda aranmaya devam ederken yaşamını büyük zorluklarla sürdüren halktan zaman ve sabır isteniyor.