loader
KAPİTALİZMİN ÜRETTİĞİ GIDA KRİZİ İLE BUĞDAY FİYATLARI REKOR KIRIYOR

KAPİTALİZMİN ÜRETTİĞİ GIDA KRİZİ İLE BUĞDAY FİYATLARI REKOR KIRIYOR

Köklü Değişim Medya

ABD liderliğindeki NATO ile karşısındaki Rusya ve Çin ittifakına karşı giriştiği üstünlük kurma yarışı yüzünden Ukrayna’daki yaktığı savaş ateşi, Rusya’dan sonra Hindistan’ın da buğday ihracatına yasak getirmesiyle kapitalist laik demokratik nizam dünyayı sebebi kıtlık olmayan suni bir gıda krizine sürüklüyor.

Doğu ile Batı arasındaki vahşi egemenlik savaşı sebebi kıtlık olmayan yeni bir gıda krizini başlatıyor. Doğu ile Batı’nın açgözlü canavarları boğuşurken ezilen yine masum halklar oluyor.

Ukrayna’da süren savaş nedeniyle limanlarda hapsolan milyonlarca ton buğday, Rusya ve Hindistan’ın da ihracatı yasaklamasıyla buğday fiyatları rekor kırdı. Euronext borsasında bir ton buğday 435 euroya alıcı buldu.

2021 yılında 110 milyon ton buğday ihraç eden Hindistan'ın büyük miktarda buğday stoğuna sahip olduğu biliniyor. Hindistan hükümeti ihracat yasağına mevcut sıcaklık dalgasının buğday hasadı üzerindeki olumsuz etkilerini gerekçe göstermiş ve iç talebin karşılanmasına öncelik verileceğini açıklamıştı.

Hindistan Ticaret Bakanı B.V.R. Subrahmanyam ise hükümetin özel izni ile ihracata devam edilebileceği mesajı vermişti. Bakan, "Buğdayın kontrolsüz şekilde satılmasın ve sonra da stoklanmasını veya umduğumuz şekilde kullanılmamasını istemiyoruz, yani savunmasız ülkelerin ve savunmasız insanların sıkıntılarını gidermek için..." diyerek kararlarını insani sebeplerle olduğunu ileri sürdü. Aynı şekilde ABD ve Çin de makyajladıkları  bu tip sebepleri ileri sürerek buğday stoklayıp, gıda krizini körüklüyor.

Ukrayna Savaşı, küresel piyasalarda buğday arzının azalmasına ve fiyatların artmasına yol açtı. Almanya Tarım Bakanlığı'nın verilerine göre, Ukrayna'daki depolarda bulunan 20 milyon ton tahıl tedarik yollarının ve limanların kapanması nedeniyle ihraç edilemiyor. Bu sene ise normal koşullarda 40 milyon ton buğdayın hasat edilebilecekken savaş nedeniyle birçok bölgede ekim yapılamadığına dikkat çekiliyor.

SON HABERLER