loader
İŞGALCİ YAHUDİ’NİN İTİRAFI: “EVİNİ BEN ÇALMASAM BAŞKASI ÇALACAK”

İŞGALCİ YAHUDİ’NİN İTİRAFI: “EVİNİ BEN ÇALMASAM BAŞKASI ÇALACAK”

Köklü Değişim Medya

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesinde yıllardır dünyanın gözü önünde bir gasp yaşanıyor. Yahudiler, Filistinli Müslümanların evlerine hayasızca el koyarken, Müslümanların sahipsizliği ve çaresizliğine karşı İslam beldelerindeki yöneticiler ya susuyor ya da kınayarak geçiştirip, hırsızları cesaretlendiriyor. Yahudi varlığıyla normalleşmeye imza atanlar ve işgalci varlığı tanıyanlar bu haksızlığa ve zulme ortak oluyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesinde yıllar önce evlerinden çıkarılan ancak sürekli olarak evinin önüne giderek hakkını aramaya çalışan Kerd ile şu an o evde ikamet eden Yakup isimli Yahudi yerleşimci arasında geçen diyalog sosyal medyayada tepkiyle karşılanırken, İslam beldelerindeki yöneticiler bu gaspa sessiz.

Yayınlanan görüntüde, Kerd, evini işgal eden Yahudiye "Yakup, bu ev senin değil biliyorsun." Diyerek uyarıyor. Yahudi ise "Evet ama ben gitsem bile sen bu eve geri dönmeyeceksin. Bunun ne anlamı var. Bana neden bağırıyorsun, bunu yapan ben değilim" diyerek karşılık veriyor.

Kerd'in "Sen benim evimi çalıyorsun" diyerek hırsızlıkla suçladığı Yahudi ise, "Evini ben çalmasam başkası çalacak" diyerek Filistin’de yıllardır dünyanın gözü önünde alenen hırsızlık yapıldığını beyan etmiş oldu.

 

Şeyh Cerrah'taki Filistinliler İsrail'in Zorunlu Göç Tehdidine Tabi Tutuluyor

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'nde 1956'dan beri yaşayan Filistinliler, bugün “İsrail”in zorunlu göç tehdidi altında.

Şeyh Cerrah Mahallesi'nde, Filistinli Mülteciler Ortak Komitesi ve UNRWA ile 1948'den sonra Doğu Kudüs ve Batı Şeria'yı yöneten Ürdün devleti arasında yapılan anlaşma çerçevesinde 1948'deki Nekbe'de (Büyük Felaket) mülteci konumuna düşen Filistinliler ikamet ediyor.

Yahudi yerleşimcilere ait örgütler ise Filistinlilerin bugün yaşadıkları Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki arazileri 1948'den önce satın aldıkları yalanını söyleyip işgal ediyor.

 

SON HABERLER