İşgalci “İsrail”in Şifa Hastanesi İddiaları Yalan Çıktı
17 Kasım 2023

İşgalci “İsrail”in Şifa Hastanesi İddiaları Yalan Çıktı

Köklü Değişim Medya

“İsrail”in 'Şifa Hastanesi’nde Hamas’ın karargahı ve tünelleri var' iddialarının tamamen yalan olduğu ortaya çıktı.

Filistin Sağlık Bakanı Mai El Kaila, yaptığı açıklamada, Gazze'de “İsrail”in baskın düzenlediği El Şifa Hastanesi'nde Hamas karargahı bulunduğu yönündeki iddiaları destekleyecek bir kanıt sunulmadığını söyledi.

“İsrail” askerleri Çarşamba günü Hamas'ın El Şifa Hastanesi'nin altında silah deposu ve komuta merkezi olduğunu söyleyerek önce bombalamış ve yakıtsız bırakarak hasatların ölüme terk ettiği hastaneye baskın düzenlemişti.

ABD de Hamas'ın askeri varlığıyla ilgili istihbarata sahip olduklarını söyleyerek hastane vahşetine destek vermişti.

“İsrail”in kanıt göstermesi gerektiğini söyleyen Filistin Sağlık Bakanı El Kaila, şunları dile getirdi:

"Hastaneler korunmalı ve görevlerini yapmalı. El Şifa Hastanesi beş gündür İsrail ablukası altında. Orada Hamas'ın bir karargâhı varsa, bunu bize göstermek zorundalar."

14 Kasım'da küvözlerden çıkarılarak yataklarda bakılan prematüre bebekler Şifa Hastanesi’nden gelen yürek yakıcı görüntülerdendi.

Köklü-Değişim,Şifa-Hastanesi,Gazze.jpg

“İsrail” Ordusu İnandırıcı Bulunmadı

BBC ve ABD'den bir televizyon ekibi, “İsrail” ordusu tarafından Şifa Hastanesi'ne davet edildi.

“İsrail”, hastanede bulduğunu söylediği paslı silahlar ve bazı ekipmanları medya ile paylaşsa da inandırıcı bulunmadı.

Medyanın hastaneye ziyareti oldukça sıkı şekilde kontrol edilirken, muhabirlerin herhangi bir doktorla ya da hastayla konuşmasına izin verilmedi.

Öte yandan hastanede görevli doktorlar daha önceden El Şifa yerleşkesinde Hamas'ın askeri varlığına rastlamadıklarını ifade ettiler.

“İsrail” hastaneye baskın öncesi alt katlarda tüneller olduğunu iddia etmesine rağmen bunu kanıtlayamadı. Bununla birlikte "İsrail'in" sivilleri öldürmek için herhangi bir gerekçeye ihtiyaç duymadığı bilindiği için "İsrail'in" iddialarına dünya kamuoyunca itibar edilmiyor.