İşgalci “İsrail”, Açlığı Silah Olarak Kullanıyor
05 Mart 2024

İşgalci “İsrail”, Açlığı Silah Olarak Kullanıyor

Köklü Değişim Medya

İşgalci Yahudi varlığı Gazze’de 5 aydır on binlerce ton bomba kullanarak Müslümanları vahşice katlederken, sağ kalanları da açlığı silah olarak kullanıp, katlediyor.

BM raportörleri, İsrail'in Gazze'deki eylemlerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Birleşmiş Milletler (BM) raportörleri, “İsrail”in, Gazze'deki insanları kasıtlı olarak aç bıraktığını ve insani yardıma ulaşmak isteyen sivilleri ve yardım konvoylarını bilerek hedef aldığını dile getirdi.

Söz konusu açıklamada, “İsrail”in 29 Şubat'ta Gazze Şeridi'nde insani yardım almak için bekleyen Filistinlilere ateş açarak en az 118 kişiyi öldürmesi kınanırken, abluka altındaki bölgede açlık ve yerel gıda üretim sisteminin yok edilmesi bir katliam olarak nitelendirildi.

Bu durum açıklamada, "‘İsrail’, 8 Ekim'den bu yana Gazze'deki insanları kasten aç bırakıyor, şimdi ise insani yardıma ulaşmak isteyen sivilleri ve yardım konvoylarını hedef alıyor" cümlesi ile ifade edilirken ‘İsrail'e sivilleri aç bırakma ve hedef almayı bırakması çağrısında bulunuldu.

Yardım konvoylarının koordinatlarının ‘İsrail’ ile paylaşılmasına rağmen ‘İsrail'in bunlara birçok kez ateş açtığı vurgulanan açıklamada, ‘İsrail'in uluslararası yasal yükümlülüklerine ve Uluslararası Adalet Divanının geçici tedbir kararlarına uymadığı ve vahşet suçları işlemeye devam ettiği not düşüldü.

Açıklamada, "‘İsrail’, kontrol noktalarında teslimatları engelleyerek, insani yardım konvoylarını bombalayarak ve insani yardım arayan sivillere ateş ederek Gazze'ye insani yardım girişini sistematik olarak reddediyor ve kısıtlıyor" detayına yer verildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Çocukların yetersiz beslenme, susuzluk ve açlıktan ölmeye başlaması karşısında dehşete kapıldık. Çocuklar bu şekilde ölmeye başladığında, muhtemelen kıtlığın çoktan başladığı ya da çok yakında olduğu anlaşılır.”

İnsan haklarına saygıyı tesis etme ve uluslararası insancıl hukukun “İsrail” tarafından ihlal edilmesini durdurma görevinin bir parçası olarak tüm ülkelere çağrı yapılan açıklamada, ‘İsrail'e silah ambargosu ve yaptırımlar uygulanması yönündeki çağrı da yinelendi.