loader
IRKÇI SALDIRI: SURİYELİ GENÇ KATLEDİLDİ

IRKÇI SALDIRI: SURİYELİ GENÇ KATLEDİLDİ

Köklü Değişim Medya

Siyasilerin siyasi rant için topluma sürekli çirkin ırkçı fikirler pompalaması, saldırgan söylemlerle muhacirleri hedef göstermesi ve mazlum Müslümanları düşman ilan etmeleri ile başlayan saldırılara bir yenisi daha eklendi. Samsun’da Suriyeli genç ırkçı bir grup tarafından katledildi.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde fırın işçisi olarak çalışan Suriyeli mülteci Eymenh Hammamı (16) dün akşam saatlerinde maruz kaldığı ırkçı saldırı sırasında bıçaklanarak öldürüldü.

Bu sırada Eymen’in yanında bulunan ağabeyi İbrahim Hammam, kardeşi ve iki kuzeni ile yol kenarında bekledikleri sırada yanlarına yanaşan bir araçtan kendilerine ırkçı küfürler edildiğini ve 4 kişinin arabayla önlerini kestiklerini anlattı. “Küfürlere karşı ırkçılıktır bu dedik, hep bu durumları yaşadığımız için alttan aldık” diyen İbrahim Hammam, aynı grubun bir süre sonra tekrar yollarını kestiğini ifade etti.

20 Kişi Olarak Geri Döndüler

Hammam sonrasında yaşananları şöyle aktardı: “Arkadaşlarını getirmişler, 20 kişi kadar varlardı. İki kişinin elinde bıçak vardı. ‘Bizler kardeşiz, yapmayın dedik’ ama saldırdılar. Ben o sırada uzaktan geçen bir polis arabası gördüm, motosikletimle peşine düştüm. Polisleri alıp geldiğimde kardeşim kanlar içindeydi. Geç kalmıştık.”

Kardeşinin birçok bıçak darbesi aldığını belirten Hammamı, 9 yıldır Samsun’da yaşadıklarını aynı grup ile defalarca karşılaştıklarını dile getirdi. Hammam, “Bunu yapanlar cezasını alsın, adalet yerini bulsun. Kardeş acısı zordur, o hepinizin kardeşi, öyle düşünün” diyerek adalet çağrısında bulundu.

1 Kişi Gözaltına Alındı

Kardeşinin 4 senedir fırınlarda çalıştığını ifade eden ağabey Hammam, “Eymen 50 TL yevmiye alıyordu. Akşama kadar çalışıyor, akşamları da gençlik spor merkezinde kursa gidiyordu. Annem ve babam çok kötü durumda. Yarın cenazeyi otobüsle Vezirköprü’ye götürüp orada toprağa vereceğiz” diyerek acılı ailenin durumunu anlattı.

Saldırıyla ilgili bir kişi gözaltına alınırken, Hammam ailesi 20 kişinin tamamından şikayetçi olacağını açıkladı.

SON HABERLER