İngiltere’de Camiden Çıkan Müslüman Ateşe Verildi
22 Mart 2023

İngiltere’de Camiden Çıkan Müslüman Ateşe Verildi

Köklü Değişim Medya

İngiltere’nin Birmingham kentinde, camiden çıkan 70’li yaşlarda bir Müslüman, üzerine alev püskürtülerek saldırıya uğradı.

Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Birmingham’daki saldırıda saldırıya uğrayan Müslümanın ceketi alev aldı ve yüzünde ciddi yanıklar oluştu.

İngiltere’de Müslümanlara yönelik saldırılar sık sık meydana geliyor.

Bölge polisi, Londra’da geçen ay meydana gelen benzer bir saldırı ile bu olay arasında bir bağlantı olup olmadığını incelemek için soruşturma başlatırken, saldırı şüphelisi Birmingham’daki caminin yakınında, cinayete teşebbüs şüphesi suçu ile gözaltına alındı.

Evine götürülen adama burada ilk müdahale ambulans görevlilerince yapıldı. Saldırıya uğrayan kişinin oğlu, babasının ciddi yanıkları olduğunu söyledi.

Channel 4 televizyonuna konuşan cami cemaati, olaydan bir gün önce namaz kılmayan bir kişinin camidekilerin dikkatini çektiğini, aynı kişiye “selamün aleyküm” denildiğini ancak bu kişinin yanıt vermediğini ifade ettiler.

27 Şubat’ta Londra’daki Eaeling bölgesinde 82 yaşında bir adam, benzer şekilde saldırıya uğradı.

Birmingham polisinden Richard North, Londra’daki olayı bildiklerini ve iki kent polisinin birlikte çalıştığını söyledi.

Saldırının yaşandığı caddede oturan 60 yaşındaki Monsur Alam, “Ben çığlıkları duydum, kızım da bağırıyordu. Eşim elinde bir kova suyla koşarak adamın üzerine attı” diyerek yaşadıklarını anlattı.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada da olayın “endişe verici” olduğu kaydedildi.

Olayın sosyal medyada yayınlanan görüntüsü de polis tarafından inceleniyor. Videoda saldırıya uğrayan Müslümanın önce tehdit edildiği görülüyor.