loader
HOLLANDA, ŞEREFSİZLİĞİ ŞEREF MADALYASIYLA ÖDÜLLENDİRDİ!

HOLLANDA, ŞEREFSİZLİĞİ ŞEREF MADALYASIYLA ÖDÜLLENDİRDİ!

Köklü Değişim Medya

Hollanda hükümeti, Srebrenitsa’da Bosnalı Müslümanları cellatları Sırplara teslim eden askerlerini şeref madalyasıyla ödüllendirdi.

Hollanda hükümeti, Srebrenitsa soykırımı sırasında Birleşmiş Milletler (BM) bünyesinde bölgede görev yapan ve kendilerine sığınan Boşnak sivilleri bile bile cellatları Sırp güçlerine teslim ederek katliama göz yuman Hollandalı askerlerden özür diledi. Önceki gün, BM Barış Koruma Gücü kapsamında Srebrenitsa’da görevli askerler için organize edilen özel bir törende konuşan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, askerlerin ‘imkansız bir göreve’ gönderildiğini belirterek; Srebrenitsa soykırımından Hollandalı askerlerin değil, sadece Sırpların sorumlu olduğunu ileri sürdü.

Rutte ayrıca, Hollandalı birliğin ‘haksız eleştiri yağmuruna’ karşı dönemin siyasilerinden ve savunma bakanlığından çok az destek aldığını, askerlere yeterince sahip çıkılmadığını savundu. Törende Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren de askerlere şeref ödülü verdi.

Hollandalı Komutan İle Katil Ratko Mladic’in Görüntüleri

Srebrenitsalı Boşnak sivillerin sığındığı Hollandalı BM askerlerinin soykırımdaki rolü daha önce kaydedilen görüntülere yansımıştı. Şehrin işgal edilmesinin ardından çekilen görüntülerde, Hollandalı komutan Thom Karremans’ın, 11 Temmuz 1995'te bir araya geldiği Sırp birliklerinin başındaki Ratko Mladic ile samimi kutlama pozları dikkat çekmişti.

Mladic'in, görüntülerin sonunda ise Karremans'a içki ısmarlaması ve ikilinin birlikte kadeh kaldırması dikkat çekiyor. Hollandalı komutan hiçbir zaman yaşananlar yüzünden yargılanmadı hatta ödüllendirildi.

2007'de açılan davada, Lahey Bölge Mahkemesi Hollanda'yı suçlu bulmuştu. Srebrenitsa soykırımında 8372 Boşnak Müslüman, Sırplar tarafından vahşice katledilmişti.

Umutmadık! Unutmayacağız!

11 Temmuz 1995'te Srebrenitsa'da büyük bir katliam yapıldı. BM'nin gözetiminde Sırplara teslim edilen Bosnalı Müslümanlar, büyük bir soykırıma tabi tutuldular. O günlerin görüntülerinin yer aldığı kısa belgeselimizde olaylar tüm açıklığıyla anlatmıştık. 

Sırp askerler  Srebrenitsa’da sadece 3 gün içerisinde 8 binden fazla Müslüman'ı BM'nin gözetiminde ve kâfir devletlerin gözü önünde katlettiler. Sırp komutanlar tarafından "Osmanlı’nın intikamını alıyoruz" diyerek yapılan soykırımda ise toplamda 312.000 Müslüman hayatını kaybetti ve 2 milyon kişi evini terk etmek zorunda kaldı. Tüm bunlar; Amerika, İngiltere ve Fransa'nın kendi aralarında yaptıkları gizli bir anlaşmanın neticesi olarak Birleşmiş Milletler’in oluşturduğu "güvenli bölgede" ve BM'nin "koruması" altında yaşandı…

Bu soykırımı unutmadık! Unutmayacağız!

 

 

 

SON HABERLER