Gazze’deki Katliamın Ardından Ankara’dan Yine Somut Adım Yok
01 Mart 2024

Gazze’deki Katliamın Ardından Ankara’dan Yine Somut Adım Yok

Köklü Değişim Medya

Dün Gazze’de gıda kuyruğundaki Müslümanların “İsrail” tarafından vahşice katledilmesinin ardından Ankara, yine somut adım atmak yerine işgalci Yahudi varlığını durdurulması için çağrıda bulundu.

Gazze’de 5 aydır devam eden katliamlarda 30 bini aşkın Müslümanın barbarca katledilmesine rağmen “İsrail” ile siyasi ve ticari ilişkileri kesmeyen ve gemilerle ihtiyaçlarını gidermeye devam eden Ankara’da son katliamın ardından öncekiler benzer bir açıklama geldi.

Dışişleri Bakanlığı, "Gazzelileri açlığa mahkum eden ‘İsrail’in, bu defa yardım kuyruğundaki masum sivilleri hedef almasının Filistin halkını bilinçli biçimde ve toplu olarak yok etmeyi hedeflediğinin delili olduğunu" ifade etti.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail”in Gazze'de yardım bekleyen sivillere saldırısına ilişkin, "‘İsrail’, Nabulsi meydanındaki Filistinlileri öldürerek, işlemekte olduğu insanlığa karşı suçlara bir yenisini eklemiştir. Gazzelileri açlığa mahkum eden İsrail’in, bu defa yardım kuyruğundaki masum sivilleri hedef alması, Filistin halkını bilinçli biçimde ve toplu olarak yok etmeyi hedeflediğinin delilidir." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı şöyle:

"‘İsrail’, Gazze’deki askeri operasyona derhal son vermek zorundadır, ancak ‘İsrail’ hükümeti bu kararı alabilecek sağduyu ve vicdana sahip değildir. Tüm dünya, Gazze’de yaşanan zulmün bölgenin de ötesinde küresel yansımaları olacak bir felakete dönüşmek üzere olduğunu görmelidir. Bu çerçevede, ‘İsrail’ hükümeti üzerinde etkisi olan tüm kesimleri, Gazze’de yaşanan vahşeti durdurmaya çağırıyoruz."

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, ‘İsrail'in Gazze kentinin güneyinde Reşid Caddesi'ndeki Nablusi Kavşağı'nda insani yardım bekleyenlere yönelik açılan yaylım ateşinde 112 kişinin öldüğünü, 760 kişinin yaralandığını açıklamıştı.