G7 Zirvesinin Gündemi; Çin, Rusya ve Göç
14 Haziran 2024

G7 Zirvesinin Gündemi; Çin, Rusya ve Göç

Köklü Değişim Medya

İtalya’nın Puglia bölgesinde gerçekleşitirilen G7 Zirvesi’nin gündeminde Rusya ve Çin’in meydan okumalarına karşı atılacak adımlar ve göç yer alıyor.

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Kanada, Japonya ve İtalya’dan oluşan G7 grubunun yıllık zirvesine bu yıl, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva ve seçimden çıkan Hindistan Başbakanı Narendra Modi de katılıyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da davetli olduğu zirvede Erdoğan bugün, Afrika ve Akdeniz, yapay zeka ve enerji konulu oturumlara katılacak.

Erdoğan’ın zirve çerçevesinde, Papa'nın da aralarında bulunduğu liderlerle ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

Bugünkü oturumlarda Çin, yapay zeka ve göç konularının ön plana çıkması bekleniyor.

Bir Papa ilk kez G7 Zirvesine Hitap Ediyor

Bir G7 zirvesine hitap eden ilk papa olacak Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis bugün, Yapay zekanın vaatleri ve tehlikeleri hakkında bir konuşma yapacak. Francis, aynı zamanda Ukrayna ve Gazze'deki savaşların barışçıl bir şekilde sona erdirilmesi çağrısını yinelemesi bekleniyor.

Köklü-Değişim,G7-İtalya.jpg

Çin ve Göç Gündeminde

Zirvenin ilk gününde G7 ülkeleri, dondurulmuş Rus varlıklarının faiziyle Ukrayna'ya 50 milyar dolar kredi sağlanması konusunda anlaşmaya vardı ve bu anlaşma Batı'nın Rusya ile savaşında kararlılığının güçlü bir işareti olarak gösterildi.

Bugün ayrıca, Çin’in Rusya’ya Ukrayna savaşında verdiği destek ve küresel ekonomide rekabeti bozma girişimleriyle ilgili duyulan endişeler de masaya yatırılacak.

ABD Maliye Bakanlığı, Rusya’ya yönelik yaptırımları önemli ölçüde genişleterek Rusya’nın savunma sanayiine malzeme ve hizmet sağladığı belirtilen 300’den fazla kişi ve kurumu hedef almıştı. Açıklanan yeni yaptırımlarda, özellikle Çin’de bulunan ve Moskova’ya yarı iletken sattığı belirtilen şirketler de yer aldı.

G7 Zirvesinde dün ABD ile Ukrayna arasında imzalanan güvenlik anlaşmasından sonra Biden, "Çin (Rusya'ya) silah değil, bu silahları üretme kabiliyeti ve bunu yapmak için mevcut teknolojiyi tedarik ediyor, dolayısıyla aslında Rusya'ya yardım ediyor" dedi.

Avrupa Komisyonu da bu hafta, Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara yüzde 38,1'e varan oranlarda geçici vergi uygulayacağını duyurdu.

Avrupa'ya gelen yasa dışı göçün önlenmesi konusunun da bugünkü oturumlarda masaya yatırılması beklenirken, liderlerin bu akşam İtalya'dan ayrılması, zirvenin sonuç bildirisinin ise yarın yayınlanması bekleniyor.

Köklü-Değişim,G7-İtalya.jpg

Sömürgeci devletlerin liderlik ettiği zirve göç meselesini de ele alıyor. Söz konusu devletlerin Asya, Afrika ve Ortadoğu’da yerli iş birlikçi güçlerle ya da bizzat işgal ederek sürdürdüğü egemenlik savaşları nedeniyle sefalet ve kaosun hakim olmasından dolayı ölümü göze alan insanlar Batı’ya göç ediyor. Batılı devletler, çıkarları yüzünden ortaya çıkan bu göç dalgasını ise sınırlarında bulunan ülkelere maddi yardımda bulunarak engellemelerini istiyor. Bu engellemelerde ise facialar ve katliamlar yaşanıyor. Göçmen tekneleri kasten batırılıyor ya da göçmenlere insanlık dışı muamele uygulanıyor ve işkence edilerek sınır dışı ediliyor.