Erdoğan’dan Özeleştiri: “Ruh Kaybı da Var”
03 Nisan 2024

Erdoğan’dan Özeleştiri: “Ruh Kaybı da Var”

Köklü Değişim Medya

AK Parti'de seçim sonrası yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart yerel seçimlerine dair değerlendirmesinde, "Ortada sadece oy kaybı değil, kan ve ruh kaybı da olduğu görülüyor" ifadesini kullandı.

AK Parti kaynaklarının basınla paylaştığı bilgiye göre, 31 Mart yerel seçimlerinde dikkate değer bir oy kaybı yaşanmasıyla ilgili konuşan Erdoğan, "Ortada sadece oy kaybı değil, kan ve ruh kaybı da olduğu görülüyor" dedi ve şöyle devam etti:

"Milletin sinesinden doğmuş bir siyasi partinin en büyük düşmanı vatandaşla arasına duvarlar örmesidir. Enflasyon baskısı ve sonuçlarının 31 Mart’ta derinden hissedildiğini, önleyici tedbirlerin yeterli olamadığını, tüm illerde serzenişlerini dinlediği emekliler başta olmak üzere toplumun birçok kesiminin refah kaybına uğradı. Seçim sonuçlarıyla ilgili hatayı vatandaşta aramayacağız.”

Seçime Katılımın Oranı Düştü

AKP'nin yaşadığı oy kaybının sandığa gitmeyen seçmen olduğunu savunan Erdoğan, seçime katılmayanların çoğunun AKP seçmeni olduğunu dile getirdi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, katılım oranını yüzde 78 olarak açıklamıştı.

Kaynaklara göre toplantıda Cumhurbaşkanı, kendisi dahil AKP yönetiminde yer alan kimsenin 31 Mart seçim sonuçlarının sorumluluğundan kaçamayacağını, oy kayıplarının tek bir soruna ve tek bir başlığa indirilemeyeceğini, bunun kolaycılık olacağını ve nerede eksik, hata, kasıt ya da ihanet varsa üzerine gitmenin boyunlarının borcu olduğunu belirtti.

Ayrıca Erdoğan'ın "Güneşi gören buz gibi erimemek, eleştirdikleri partilere benzememek ve daha ağır bedeller ödememek için AK Parti hatalarını görüp kendini toparlamak, milletle gönül köprülerini yeniden güçlendirmek zorunda" olduğunu söylediği aktarıldı.

Cumhurbaşkanı’nın "22 yıllık zorlu mücadelenin heder edilmesine izin verilemeyeceğini söylediği de" aktarıldı.

31 Mart yerel seçiminde AK Parti yarışı ikinci sırada tamamlandı ve yaklaşık 22 yıllık iktidarında ilk kez seçim yenilgisi aldı. AK Parti oyları yüzde 44,33'ten yüzde 35,48'e düştü.