loader
DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: TÜRKİYE KIRIM’DA YAPILAN DUMA SEÇİMLERİNİ HUKUKİ GÖRMÜYOR

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: TÜRKİYE KIRIM’DA YAPILAN DUMA SEÇİMLERİNİ HUKUKİ GÖRMÜYOR

Köklü Değişim Medya

Son dakika haberine göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'nin Kırım'da yapılan Duma seçimlerini hukuki olarak görmediğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Kırım’da 'da gerçekleştirilen Rusya Parlamentosunun alt kanadı Devlet Duması seçimlerinin, Türkiye açısından hukuki bir geçerliliği bulunmadığını belirtti.

Bilgiç, Kırım’da gerçekleştirilen seçimlerle ilgili sorulan soruya yazılı olarak yanıt verdi.

Türkiye'nin, Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne olan desteğini sürdürdüğünü aktaran Bilgiç, şunları söyledi:

"Türkiye, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne olan desteğini sürdürmekte ve Kırım’ın hukuka aykırı ilhakını tanımamaktadır. Bu çerçevede, 17-19 Eylül 2021 tarihlerinde Kırım'da da düzenlenen Rusya Federasyonu Devlet Duması seçimlerinin Kırım itibarıyla sonuçlarının Türkiye açısından hukuki bir geçerliliği bulunmamaktadır."

Öte yandan Avrupa Birliği (AB)’de Rusya’da düzenlenen Duma seçimleri ile ilgili açıklamada bulundu.

AB, Rusya’da seçime giden süreçte korku iklimi olduğu belirtilen açıklamada seçim sırasında da bağımsız seçim gözlemcisi eksiği olduğu belirtildi. Konu ile ilgili açıklamada bulunan AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, “Bu seçime giden süreçte gördüğümüz, bütün kritik bağımsız seslere yönelik bir korku atmosferiydi” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Stano, AB’nin işgal altındaki Kırım’da düzenlenen sözde seçimlerin sonuçlarını asla tanımayacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Çünkü Kırım Ukrayna’dır. Ayrıca Kiev yönetimi tarafından kontrol edilmeyen Donbas bölgesinin sakinlerine bu seçimde oy kullanmaları için Rus pasaportu verilmiş olmasından da endişe duyuyoruz. Bu, Minsk Anlaşmalarına aykırıdır”

SON HABERLER