Cari Açık 15 Ayın Zirvesinde!
11 Ağustos 2022

Cari Açık 15 Ayın Zirvesinde!

Köklü Değişim Medya
  • 218

Köklü Değişim Medya

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) verilerine göre cari açık Haziran ayında 3.46 milyar dolara yükseldi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yayımladığı verilere göre Haziran ayında da cari dengede 3,46 milyar dolar açık kaydedildi. Böylelikle cari açık serisi 8 aya çıktı. Haziran ayı itibariyle yıllıklandırılmış cari açık 32,7 milyar dolar oldu. Böylelikle yıllıklandırılmış cari açıkta 15 ayın en yüksek seviyesi kaydedildi.

TCMB verilerine göre yıllıklandırılmış cari açıkta da yükseliş serisi sürdü. Buna göre Haziran ayı itibariyle yıllıklandırılmış cari açık 32,7 milyar dolar oldu. Böylelikle yıllıklandırılmış cari açıkta 15 ayın en yüksek seviyesi kaydedildi.

Haziran'da turizmi de içeren hizmetler dengesi kaynaklı 4,02 milyar dolarlık giriş olmasına rağmen, 6,43 milyar dolarlık dış ticaret açığı izlendi. Hizmetler dengesi içindeki seyahat kaleminden 2,73 milyar dolarlık katkı geldi.

Altın ve enerji hariç cari denge ise Haziran'da 4,29 milyar dolarlık fazla verdi. Haziran ayında doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 950 milyon dolar olurken portföy yatırımları 1,6 milyar dolar tutarında net çıkış kaydetti. Haziran ayında resmi rezervlerde ise 1,96 milyar dolar net azalış gözlendi.

Net hata noksan kaleminde Haziran ayında da hızlı giriş izlendi. Verilere göre Haziran'da net hata noksan girişi 3,98 milyar dolar oldu. Böylelikle 2020 Kasım ayından bu yana aylık bazda en yüksek net hata noksan girişi yaşandı.