loader
AZERBAYCAN-ERMENİSTAN HATTINDA SICAK ÇATIŞMA BAŞLADI

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN HATTINDA SICAK ÇATIŞMA BAŞLADI

Köklü Değişim Medya

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın cephe hattı boyunca geniş çaplı saldırı düzenlediğini, Azerbaycan mevzileri ve sivil yerleşimleri hedef alan saldırılarda sivillerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Ermeni güçlerinin, ateş açması üzerine Azerbaycan ordusu da karşı saldırı başlattı. Çatışma devam ediyor. Azerbaycan ile Ermenistan Cephe hattında uzun süredir küçük çaplı çatışmalar yaşanıyordu. 

Ermenistan-Azerbaycan cephe hattında, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine çatışmalar başladı.

'Yoğun Top Ve Havan Atışı Yapıldı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

''Sivil Can Kayıpları Var''

Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bilgisi aktarıldı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan bir diğer açıklamada da, Azerbaycan ordusu komutanlığının sivil halkın güvenliğini sağlamak olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

Azerbaycan, Karşı Saldırı Başlattı

Sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu bildirildi.

''Ermenistan'a Ait 12 Uçaksavar Füze Sistemi İmha Edildi''

"Kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha ettiği" aktarılan açıklamada, cephe hattının farklı yönlerinde Ermenistan'a ait 12 adet OSA uçaksavar füze sisteminin de imha edildiği belirtildi.

''Savaş Helikopterimiz Düşürüldü, Mürettebat Hayatta''

Açıklamada, Azerbaycan Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş helikopterinin Ermenistan ordusu tarafından Terter yönünde düşürüldüğü, mürettebatın hayatta olduğu bilgisine de yer verildi.

Bölgede hafta başından beri tansiyon yüksek. Çatışmalar yeniden alevlenirken, Azerbaycan ordusu tatbikatları yoğunlaştırmıştı.

21 Eylül'de Tovuz bölgesinde Azerbaycan ordusundan bir asker hayatını kaybetmişti, bir asker de yaralanmıştı. Azerbaycan ordusu da keşif uçuşu yapan Ermenistan'a ait İHA'yı vurarak düşürmüştü.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, saldırıları kınayarak uluslararası toplumu Ermenistan’ın provokasyonuna dur demeye çağırdı.

 

SON HABERLER