loader
ARAKANLI MÜSLÜMANLARI TAŞIYAN TEKNE BATTI: 17 ÖLÜ 50’DEN FAZLA KAYIP

ARAKANLI MÜSLÜMANLARI TAŞIYAN TEKNE BATTI: 17 ÖLÜ 50’DEN FAZLA KAYIP

Köklü Değişim Medya

Myanmar açıklarında, Arakanlı mültecileri taşıyan teknenin alabora olması sonucu aralarında çocukların da bulunduğu en az 17 kişi hayatını kaybetti.

Myanmar açıklarında hafta sonu yaklaşık 90 Arakanlı Müslümanın bulunduğu mülteci teknesi kötü hava koşulları nedeniyle battı. Tekneden kurtarılan 20 kişinin Ayeyarwady bölgesinde yetkililer tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

Yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, yapılan arama kurtarma çalışmalarında 17 kişinin cansız bedenine ulaşıldığı, 50’den fazla kişinin ise hala kayıp olduğu ifade edildi.

Yerel basın, batan teknenin Bengal Körfezi üzerinden Malezya’ya gitmek üzere 19 Mayıs'ta Arakan’dan yola çıktığını açıkladı.

Arakanlı Müslümanlara Etnik Temizlik

Myanmar'ın Arakan eyaletinde 2012'de Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda çoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve iş yeri ateşe verilmişti.

Arakan'daki sınır karakollarına 25 Ağustos 2017'de düzenlenen eş zamanlı saldırıları gerekçe gösteren Myanmar ordusu ve Budist çeteler, kitlesel şiddet eylemleri başlatmıştı.

BM'ye göre, Ağustos 2017'den sonra Arakan'daki baskı ve zulümden kaçıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 900 bini geçti.

Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtlamıştı.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor.

SON HABERLER