loader
ABD’NİN EASTMED PROJESİNE DESTEK VERMEYECEĞİ İDDİA EDİLDİ

ABD’NİN EASTMED PROJESİNE DESTEK VERMEYECEĞİ İDDİA EDİLDİ

Köklü Değişim Medya

ABD’nin, Doğu Akdeniz gazının Avrupa’ya taşınmasını öngören EastMed Boru Hattı’na destek vermeyeceğine dair iddialar yayınlandı. “İsrail”, Güney Kıbrıs Rum kesimi ve Yunanistan arasında hat için anlaşma imzalanmış olsa da maliyeti ve riskleri yüzünden uygulanabilir olmadığı uzmanlarca açıklanmıştı.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Doğu Akdeniz gazının Avrupa'ya taşınmasını öngören EastMed Boru Hattı Projesi'ne sıcak bakmadığını iddia edildi. Alternatif olarak hattın Türkiye üzerinden götürülerek Filistin’den gasp edilen doğalgazın da Avrupa’ya ihracı düşünülüyor. Ortadoğu’da ABD’nin yeni yönetiminin benimsediği üslup ekseninde Türkiye, darbeci Sisi rejimi ve “İsrail” ile normalleşme girişimlerini hızlandırmıştı. Başından beri uygulanmayacağı belli olan EastMed projesi, zamanı gelince bölgeye hakim ABD tarafından rafa kaldırılmış oldu. EastMed projesi gündemde tutularak Türkiye’nin Libya ile Akdeniz kıta sahanlığı anlaşması imzalanması sağlanmış, bu anlaşma ile Libya’ya asker göndermenin de temeli oluşturulmuştu. Bilindiği üzere Ankara, Libya’da ABD ile ortak hareket ettiğini deklare etmişti. 19 Haziran 2020’de Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump arasında olumlu bir yaklaşım olduğunu, ABD ile Libya’da ortak çalışma konusunda talimat aldıklarını söylemişti.

Yunanistan medyasına göre, Washington'ın görüşünü açıkça belirtmesi, projenin uygulanmasını artık imkansız hale getirdi.

Adı açıklanmayan Yunan diplomatik kaynaklar, 'ABD'nin Yunanistan tarafına, Doğu Akdeniz (EastMed) boru hattının mali açıdan uygulanabilirliği konusunda çekincelerini ilettiğini' söyledi.

Bazı Yunan haber siteleri ise, Washington'ın gayrı resmi bir mektupla Türkiye'yi rahatsız etmemek için söz konusu boru hattını istemediğini bildirdiğini aktardı.

“İsrail”, Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasında Ocak 2020'de imzalanan EastMed, bölge ülkelerinin deniz sınırlarını dikkate almadan Doğu Akdeniz gazının Avrupa'ya taşınmasını hedefliyordu.

Toplam bin 900 kilometre uzunluğundaki projenin 6 milyar euro civarında bir maliyetinin olması öngörülüyordu.

Kathimerini gazetesi, Washingon'ın EastMed boru hattına ilişkin (olumsuz) görüşlerini Yunanistan'ın yanı sıra Kıbrıs ve “İsrail”e de bildirdiğini yazdı.

Haberde, olumsuz kararın "ABD'nin çevre dostu olmayan enerji projelerini desteklememe" yaklaşımı ile bağlantılı olduğunun iletildiği belirtildi.

Öte yandan ABD'nin, bölgedeki devletlerin elektrik üretim yapılarını birbirine bağlamak için ara bağlantı güç kablolarına öncelik vermesi gerektiğine dikkat çektiği kaydedildi.

Washington'un pozisyonu, EastMed'e büyük siyasi önem veren Güney Kıbrıs'ı alarma geçirdi.

EastMed boru hattı, Avrupa Birliği'nin Rus gazına olan bağımlılığını bir nebze de olsa azaltmanın bir yolu olarak gösterildi.

Ancak birçok uzman, “İsrail”, Mısır ve Kıbrıs'tan gelerek Yunanistan üzerinden AB'ye ulaşacak bin 250 kilometrelik sualtı doğal gaz boru hattının maliyetleri düşürmeyeceği görüşünü savundu.

Yunanistan kamu yayın kuruluşu Washinton muhabiri Lena Argiri, kişisel Twitter hesabından ABD'nin tavrına ilişkin şu iletiyi paylaştı:

"Washington'ın gayrı resmi bir mektupla, EastMed doğal gaz boru hattına diplomatik destek vermemesinin 3 nedeni; 1-) Çevre koruma, enerji geçişi, yenilenebilir kaynaklara dönüş 2-) Ekonomik ve ticari canlılığın olmaması, 3-) Bölgede gerilim yaratması."

Konuya ilişkin muhatap ülkelerden henüz bir yorum gelmedi.

SON HABERLER