ABD Güdümlü SDG: “Şam’la Müzakereler İçin Anlaştık”
30 Temmuz 2018

ABD Güdümlü SDG: “Şam’la Müzakereler İçin Anlaştık”

BBC

Köklü Değişim Medya

Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) siyasi kanadı Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Şam yönetimiyle müzakerelerin ilerletilmesi ve şiddetin sona ermesi konusunda anlaştıklarını açıkladı.

Cuma günü Şam'a giderek Suriye yönetimiyle görüşmelere başlayan DSM yetkilileri, yapılan toplantıda müzakerelerin geliştirilmesi ve Suriye'de savaşın sona ermesi için komiteler kurulması kararı alındığını belirtti.

DSM'den yapılan açıklamada bu komitelerin tüm alanlarda oluşturulacağı belirtildi:

"Toplantı sonucunda diyalog ve müzakerelerin geliştirilmesi, Suriye halkı ve toplumunu tehlikeye atan şiddet ve savaşın sona ermesinin sağlanması, merkezi olmayan ve demokratik bir Suriye için yol haritasının oluşturulması amacıyla tüm alanlarda komiteler oluşturulması kararlaştırılmıştır."

Konuyla ilgili Şam'dan henüz bir resmi açıklama yapılmadı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, 31 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyini kontrol eden Kürt güçlere diyalog çağrısında bulunmuştu.

DSM Eş Başkanı Riad Dara, Şam'daki görüşmeler öncesi yaptığı açıklamada, görüşmelerin herhangi bir ön koşul olmadan gerçekleştiğini söylemişti.

ABD Planları Çerçevesinde Hareket Eden Şam ve SDG’nin Mizansen Buluşması

Suriye'nin kuzeyini fiili olarak yöneten SDG, ülkenin yaklaşık dörtte birini kontrol ediyor.

ABD, verdiği 5.000 tır silah ve İncirlik’ten sağladığı hava desteği ile geniş topraklara sahip olmasına yardımcı olduğu ve omurgasını PKK/YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG), ABD’nin planları çerçevesinde hareket ettiği kamuoyu tarafından bilinen bir gerçek.

Son olarak Menbiç’te Türkiye ile ABD’nin başlattığı devriye nöbetleri de ABD’nin emrinde olan PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesi ile 24 Haziran seçimlerindenden önce hayata geçirilmiş bir projeydi.

SDG’nin siyasi kanadı DSM’nin Cuma günü Şam’a giderek müzakereler hakkında anlaşma sağlaması, tamamen ABD planları çerçevesinde hareket eden her iki tarafın mizansen buluşması olarak yorumlandı.