loader
YAŞ KARARLARI: DENİZ VE HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLARI DEĞİŞTİ

YAŞ KARARLARI: DENİZ VE HAVA KUVVETLERİ KOMUTANLARI DEĞİŞTİ

Köklü Değişim Medya

Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararları bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında yapılan toplantı sonrası kamuoyuna duyuruldu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in görev süresi 1 yıl uzatılırken, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarında değişikliğe gidildi.

Kadrosuzluk sebebiyle emekliye sevk edilen Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın yerine Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu atanırken, Orgeneral Hasan Kaüçkakyüz’ün yerine de Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan Hava Kuvvetleri Komutanlığına getirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararları onaylamasının ardından, kararlar Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından kamuoyuna açıklandı.

Yaşar Güler Görevine Devam Edecek

YAŞ’ta alınan karar doğrultusunda hem görev süresi, hem de yaş haddi dolan Genelkurmay Başkanı Güler’in görev süresi beklendiği gibi 1 yıl uzatıldı.

TBMM tatile girmeden önce Askerlik Yasası’nda yapılan değişiklikle, Yaşar Güler’in makamında kalması için Genelkurmay Başkanı için yaş haddinden emeklilik süresi 5 yıl artırılarak 72’ye yükseltilmişti.

Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanı Değişti

YAŞ’ta beklenmeyen değişiklik ise Deniz Kuvvetleri ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarında yapıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile Hava Kuvvetleri Komutanı Hasan Küçükakyüz kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilirken, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, yerini korudu.

Özbal’ın yerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığına, Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Küçükakyüz’ün yerine de Hava Kuvvetleri Komutanlığına  Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan atandı.

38 General ve Amiral Emekli Edilirken 40’ının İse Görev Süresi Uzatıldı

Halen 264 olan general ve amiral sayısı, YAŞ’ta alınan karar doğrultusunda 30 Ağustos itibariyle 273’e yükselmiş oldu.

16 general ve amiralin bir üst rütbeye, 47 albayın ise general ve amiralliğe yükseltildiği YAŞ’ta, 40 general ve amiralin görev süreleri 1 yıl, 313 albayın görev süresi ise iki yıl uzatıldı.

38 general ve amiral ise “kadrosuzluk” nedeniyle emekliye sevk edildi.

YAŞ’ta Terfi Eden General ve Amiraller

-Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu orgeneralliğe,

-Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tümgeneral Yılmaz Yıldırım ve Bahtiyar Ersay korgeneralliğe,

-Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tümgeneral İsmail Günaydın korgeneralliğe terfi etti.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tuğgeneral Osman Aytaç, Tuğgeneral Mustafa Koşan, Tuğgeneral Tamer Atay, Tuğgeneral Alparslan Kılınç, Tuğgeneral Fethi Oltu, Tuğgeneral Sinan Eren, tümgeneral rütbesine yükseltildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tümamiral Rafet Oktar, Tümamiral Erhan Aydın, Tümamiral Nihat Baran tümamiralliğe,  Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tuğgeneral Ergin Dinç, Tuğgeneral Kadircan Kottaş, Tuğgeneral Ali Özmen tümgeneralliğe terfi ettirildi.

YAŞ kararları 30 Ağustos’tan itibaren geçerli olacak.

SON HABERLER