loader
TÜRKİYE, ABD-TALİBAN ANLAŞMASINDAN MEMNUN

TÜRKİYE, ABD-TALİBAN ANLAŞMASINDAN MEMNUN

Köklü Değişim Medya

Dışişleri Bakanlığı, Taliban ile ABD arasında barış anlaşması hakkında bir açıklama yayımladı. Açıklamada “ABD ile Taliban’ın 22 Şubat’tan itibaren Afganistan çapında yedi gün süreyle şiddetin azaltılması üzerinde mutabık kalmalarını memnuniyetle karşılıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Afganistan’da mağlub olan ABD, onurlu bir geri çekiliş için uzun zamandır masada müzakereler yürütüyor. Washington’ın tıpkı Sovyetler gibi burnunu sürterek Afganistan’ı terk etmesi için gücü bulunan Taliban, sözünde durmayan ve her seferinde ateşkesi bozan sömürgeci ABD ile görüşmelere devam ediyor. Bu görüşmelerin devam etmesi ABD’nin dost ve müttefiği Ankara'da da  memnuniyetle karşılandı. Taliban'ın barış görüşmelerine itiraz eden komutanları görevlerinden azlettiği söylentileri de bölgeden gelen haberler arasında.

 Dışişlerinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"ABD ile Taliban’ın 22 Şubat’tan itibaren Afganistan çapında yedi gün süreyle şiddetin azaltılması üzerinde mutabık kalmalarını memnuniyetle karşılıyoruz.

Bu süre boyunca mutabakat hükümlerine titizlikle riayet edilmesi ve şiddet eylemlerinden kaçınılması önem taşımaktadır.

ABD ile Taliban arasında imzalanması öngörülen anlaşmanın, Afganlar arası müzakerelerle tesis edilecek kalıcı barışın önünü açmasını temenni ediyoruz. Bu sürecin başarıyla tamamlanması için tüm kesimleri içeren kapsayıcı bir nitelik taşıması ve herkesin yapıcı bir tutum sergilemesi lazım geldiğini bir kere daha vurguluyoruz.

Afganistan’da kalıcı barışın tesisi için başta bölge ülkeleri olmak üzere tüm uluslararası aktörleri gerekli desteği sağlamaya davet ediyoruz.

Türkiye, bu doğrultuda, dost ve kardeş Afganistan halkına destek olmaya devam edecektir."

SON HABERLER