Türkiye'den Filistin Uzlaşı Sürecine Destek
05 Ekim 2017

Türkiye'den Filistin Uzlaşı Sürecine Destek

Ajanslar

Köklü Değişim Medya

Dışişleri Bakanlığınca, Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrarın temini için Filistin iç uzlaşı sürecinin bir an önce neticelendirilmesine dönük çabalara Türkiye'nin desteğinin gelecek dönemde de sürdüreceği bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Filistinliler arasında birliğin sağlanmasına yönelik süreçte kaydedilen gelişmelerin ve bu çerçevede 3 Ekim'de Filistin hükümetinin Gazze'de yaptığı bakanlar kurulu toplantısının memnuniyetle karşılandığı vurgulandı.

Açıklamada, "Türkiye, Ortadoğu’da kalıcı barış ve istikrarın temini için gerçekleşmesini elzem gördüğü iki devletli çözüme ulaşılması bakımından hayati önem taşıyan Filistin iç uzlaşı sürecinin biran önce neticelendirilmesine dönük çabalara desteğini önümüzdeki dönemde de sürdürecektir." ifadelerine yer verildi.

Mahmut Kar: “Filistin için artık Amerika'nın çözüm planına gidiliyor”

Filistin’de Hamas ve El-Fetih arasında yaşanan gelişmeleri, Hizb-ut Tahrir Türkiye Medya Bürosu Başkanı Mahmut KAR, Twitter hesabı üzerinden değerlendirmiş ve “Gazze'nin Fetih’e verilmesi Filistin için artık Amerika'nın çözüm planına gidildiğini gösterdiğini” ifade etmişti.

“Hamas’ı bu karara zorlayan nedenin Gazze'deki abluka ve ambargonun kalkmaması” olduğunu dile getiren Mahmut Kar, “Yani Gazze'de yaşam zorlaşmış, Hâlbuki TR abluka kalktı demişti.” diyerek Türkiye Hükümeti’nin toplumu yanlış bilgilendirdiğinin altını çizmişti.

“Dikkat edilirse Amerika hem Filistin hem de Suriye'de aynı taktiği uyguluyor. Baskı abluka ve sonra grupları masada kendi çözümüne razı etme” ifadeleriyle de bölgeye yönelik olarak Amerikan stratejisinin nasıl işlediğini dile getirmiş, aynı şekilde hem Filistin’e hem de Suriye’ye komşu devletlerin bu strateji noktasında nasıl kullanıldığını da “Komşu ülkelerin bu süreçteki rolü ise Amerika'nın bu çözüm planına grupları ikna etmek. Filistin'de Mısır ve BAE, Suriye ve İdlib'te Türkiye” sözleriyle ortaya koymuştu. Kar, Filistin ve Suriye’de işlenen cürümlere sorduğu şu soru ile de dikkat çekmişti: “Şimdi bunlardan sonra Mısır'ın Filistin'in özgürlüğü için çalıştığını, Türkiye'nin Suriye devriminin yanında olduğunu nasıl söyleyebiliriz?”