Tayvan: “Çin Tatbikatları İşgal Hazırlığı”
09 Ağustos 2022

Tayvan: “Çin Tatbikatları İşgal Hazırlığı”

Köklü Değişim Medya
  • 263

Köklü Değişim Medya

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyareti ile başlayan Pasifik’teki krizde sular durulmuyor. Tayvan yönetimi, Çin’in başlattığı son tatbikatların adayı işgale hazırlık olduğunu ileri sürdü.

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Vu, başkent Taipei'de düzenlediği basın toplantısında, “Çin'in asıl hedefi Tayvan Boğazı'nda ve Asya-Pasifik Bölgesi'nde statükoyu değiştirmektir” açıklamasında bulundu.

Vu, Çin'in ülkesinde halkın moralini bozmak için büyük tatbikatlar organize ettiğini, füzeler denediğini, siber saldırılar düzenlediğini, dezonformasyon kampanyası yürüttüğünü duyurdu.

Batılı müttefiklerine Çin'in karşısında durdurdukları için teşekkür ettiklerini vurgulayan Joseph, "Bu tavırla dünyaya net bir mesaj veriliyor: Demokrasi, otoriterliğe boyun eğmeyecektir" mesajını paylaştı.

Öte yandan, Tayvan ordusu da bugün ülkenin güneyindeki Pingtung bölgesinde misilleme olarak tatbikat düzenledi.

Ordudan yapılan açıklamada, tatbikatın savunma amaçlı olduğu belirtildi ve Perşembe günü de yeni bir tatbikat yapılacağı açıklandı.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Asya turu kapsamında geçen hafta Tayvan'a da gitmesine sert tepki göstermiş ve gezi sonrası Tayvan çevresinde 5 gün boyunca bugüne kadarki en büyük tatbikatlarını düzenlemişti.

Çin, Tayvan'ı, “Tek Çin” siyaseti çerçevesinde egemenlik sahası kapsamında bir eyalet olarak görüyor ve ABD’nin sorunlu bölgeleri kaşımasından rahatsız.

Tayvan ise kendisini, anayasası ve seçilmiş liderleriyle bağımsız bir ülke olarak tanımlıyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping daha önce "Tayvan ile yeniden birleşmenin gerçekleşmesi gerektiğini" söylemiş ve bunu başarmak için güç kullanımı ihtimalini de zikretmişti.

Çin’in şiddetli tehditlerine rağmen Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Hint-Pasifik temasları çerçevesinde Tayvan’ı ziyaret etmişti. Pelosi’nin Tayvan’da “Ziyaretimiz, ABD'nin Tayvan'a destek sözünü terk etmediğini açıkça göstermiştir” mesajı tıpkı Ukrayna’da Rusya’yı tahrik ederek çıkardığı kaos ve işgal öncesi açıklama ve destek mesajlarına benzetilmişti.

Daha sonra Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chingying, "Burada provokatif adımlar atanın ABD olduğu aşikar. ABD, yükselen bu gerilimin sorumluluğunu üstlenmeli. ABD, Çin'in egemenliğiyle ilgili güvenliğini baltaladığı için büyük bir bedel öder" tehdidinde bulunmuştu.

ABD, birinci devlet konumunu ve liderlik yaptığı dünyaya egemen statükonun yara almaması için başlattığı Çin’i yalnızlaştırma ve çevreleme politikası kapsamında ihtilaflı bölgelere dokunmaya devam ediyor. Ayrıca Ukrayna’da çıkardığı kaos ile Rusya-Çin arasındaki bağı koparmak için yoğun çaba sarf ediyor. ABD, Macron’un “Beyin ölümü gerçekleşti” diyerek eleştirdiği NATO’nun yeniden önem kazanmasını da Ukrayna kaosu ile sağlamış oldu.