loader
TALİBAN: TÜRKİYE’Yİ NATO ÜYESİ OLARAK DEĞİL TÜRKİYE OLARAK İSTİYORUZ!

TALİBAN: TÜRKİYE’Yİ NATO ÜYESİ OLARAK DEĞİL TÜRKİYE OLARAK İSTİYORUZ!

Köklü Değişim Medya

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, Türkiye'nin Afganistan'daki varlığına dair "Türkiye'ye de ihtiyacımız olduğunda direkt Türkiye ve Türk halkı ile konuşacağız. Türkiye'yi Türkiye olarak istiyoruz. NATO'nun bir parçası olarak Türkiye'yi istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Dünya medyası uzun yıllar sonra yine Taliban’ı manşetlerinden düşürmüyor. ABD’nin Mayıs ayında Afganistan’dan hızlı çekilme kararı sonrası Taliban’ın Afgan toprakları içinde hızlı ilerleyişi sürüyor. Taliban yetkilileri ülkenin yüzde 85’ine hâkim olduklarını iddia ediyor. Başkent Kabil, Kandahar gibi birkaç il merkezi hariç bütün ilçeler ve kırsal alanlar Taliban’ın eline geçmiş durumda. Taliban il merkezlerini elinde bulunduran hükümetin buraları barış içinde kendilerine teslim etmesini bekliyor.

ABD başta olmak üzere NATO ülkelerinin Afganistan'dan çekilme kararı sonrasında Türkiye'nin Kabil'deki Hamid Karzai Havaalanı'nın güvenliğini üstlenme yönündeki adımı, Afganistan'ın önemli bir bölümünü kontrolünde bulunduran Taliban'dan tepki görmüştü.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, 'İstiklal' gazetesinden Turan Kışlakçı'ya röportaj vererek, bir dizi değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’ye yönelik tepkisinin sebebi sorulan Mücahit konuya ilişkin şunları söyledi: “Ne Afganistan İslam Emirliği ne de Afgan halkının Türkiye’ye veya Türkiye halkına bir karşıtlığı vardır. Türk halkı ile din, mezhep, tarih ve kültür birliğimiz vardır. İki halk da birbirini çok sever. Biz 20 yıl önce NATO şemsiyesi altında Afganistan’a gelen Türkiye’nin de çekilmesini istiyoruz. Türkiye’ye de ihtiyacımız olduğunda direkt Türkiye ve Türk halkı ile konuşacağız. Türkiye’yi Türkiye olarak istiyoruz. NATO’nun bir parçası olarak Türkiye’yi istemiyoruz. ABD ile yaptığımız ve Türkiye’nin de kabul ettiği, Doha Anlaşması uyarınca NATO üyesi olan veya olmayan bütün yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesi gerekiyor”

‘Türkiye tek taraflı karar almayacağına dair bize güvence verdi’

Türkiye ile bir anlaşma yapıp yapmayacakları sorusuna Taliban sözcüsü, “Geçen aylarda Türk yetkililerle temas halindeydik ve onayımız olmadan tek taraflı bir karar almayacaklarına dair bize güvence verdiler ve bu konuda birçok toplantı yaptık. Ancak daha sonra Kabil’deki Hamid Karzai Havalimanı’nın güvenliğini sağlamak yönünde karar aldılar. Aldıkları bu karar, bizimle görüşülmeden tek taraflı alınmış bir karardır. ABD ve bütün batılı güçler Afganistan’ı terk ederken Türkiye’nin ABD ile yaptığı bir anlaşma çerçevesinde burada bulunmasını kabul etmiyor ve Türkiye’nin bu kararından vazgeçmesi çağrısında bulunuyoruz. Çünkü Türkiye’nin bu kararı ne Türkiye’ye ne de Afganistan’a fayda sağlar, aksine sadece iki Müslüman ülke arasında sorun ve sorunlar oluşturur. Daha sonraki süreçte hem Afganistan’ın hem de Türkiye’nin çıkarları çerçevesinde iki ülke olarak her türlü görüşmelere açık olduğumuzu Türk yetkililere açıklamıştık.” Cevabını verdi.

Zabihullah Mücahit, Birçok ülkeyi ziyaret etmelerine rağmen Türkiye’yi ziyaret etmeyişlerinin nedenini şöyle açıkladı:  “Türk yetkililer ile geçen aylarda görüşüyorduk. Ortak görüşmeler yapma yönünde anlaşmaya da vardık. Ancak Türk tarafı bunu tek taraflı olarak durdurdu. Ayrıca Türk tarafı bize halen Suriyeli muhalif gruplara davrandığı gibi davranıyor. Batı’dan ve görüştüğümüz komşu ülkelerden birçoğu bize devlet protokolü uyguluyor. Maalesef Türkiye’nin bu muamelesinden de rahatsız olduğumuzu belirtelim. En azından Libya’daki Trablus hükümeti ile olan ilişkileri gibi bir ilişki geliştirebiliriz.” Bu arada, Zabihullah sözlerine şunları da ekledi: “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek istiyoruz. Erdoğan hem bizim için hem de İslam dünyası için çok önemli bir devlet lideridir. Afganistan’ın gerçeklerini kendisiyle de paylaşmak istiyoruz.”

‘İktidarı kimse ile paylaşmak istemiyoruz’

Rusya ve İran gibi birçok ülkeye heyetler gönderilmesinin sebebini ve Kabil hükümeti ile görüşüp görüşmeyecekleri sorusunu ise Mücahit şu şeklide cevapladı: “Afganistan İslam Emirliği, komşu ülkelerle ülkenin güvenliği ve geleceği için görüşmeler yapmaktadır. Rusya, İran, Çin, Pakistan, Türkmenistan ve Özbekistan ile Afganistan’ın geleceği konusunda görüşmeler yapıyoruz. Bu ülkelerin Kabil’deki Kuzey İttifak güçlerine destek verip büyük bir iç savaşın kapılarının aralanmasının bölgeyi sürükleyeceği tehlikeleri konuşuyoruz. Görüşmeler, biz bu ülkelerin içişlerine nasıl karışmıyorsak, o ülkelerin de bizim içişlerimize karışmamaları konusunda yürütülüyor.

Kabil’deki yönetim işgalciler ile geldiği gibi işgalciler ile gidecektir. İktidarı kimse ile paylaşmak istemiyoruz. Kabil yönetimi tamamen yolsuzluğa bulaşmış bir yönetimdir. ABD’nin ve batılı devletlerin verdiği milyar dolarlar ülkeye ve halka harcanmadan yok edildi. Bu kirli yöneticiler, yönettikleri ülkelerine bile güvenmedikleri için paralarını batı bankalarında tutuyor. Dubai, Londra ve Las Vegas’ta eğlenmek için milyonlarca dolar harcıyorlar.”

 

SON HABERLER