loader
SUUDİ ARABİSTAN’DA EKONOMİK KRİZ!

SUUDİ ARABİSTAN’DA EKONOMİK KRİZ!

Köklü Değişim Medya

Suudi Arabistan’da, korona virüs salgınının yanı sıra düşen petrol fiyatlarının etkileriyle de mücadele etmek amacıyla ticari mal ve hizmet alımında uygulanan katma değer vergisi (KDV) yüzde 5'ten yüzde 15'e çıkarıldı.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el Cedan'ın mayıs ayında açıkladığı KDV'deki artış, ülkenin ana gelir kaynağı petrol sektöründeki fiyatların koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle düşüşe geçmesi sonucu uygulanmaya başladı.

Petrol sektöründeki yüzde 4.6'lık daralmanın sonucu olarak, Suudi Arabistan ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1 küçüldü.

Küresel üretimin neredeyse durmasına yol açan Kovid-19 salgını sebebiyle ham petrole olan talebin azalması sonucu ülkede petrol gelirlerinde tarihin en kötü ilk çeyrek rakamları kaydedildi.

KDV Yüzde 15'e Çıkarıldı!

Suudi Arabistan, 2020 için öngörülen devlet harcamalarını 13.3 milyar dolara düşürdü. Ülke koronavirüs salgınından önce planlanan 220 milyar riyale (58.7 milyar dolar) ek olarak 100 milyar riyal (26.7 milyar dolar) daha borçlanacak.

Maliye Bakanı Cedan, 11 Mayıs'ta açıkladığı kemer sıkma önlemleri kapsamında 1 Temmuz'dan itibaren KDV'nin yüzde 15 olarak uygulanacağını bildirmişti.

Cedan, “Dünyanın modern tarihte benzerini görmediği bir krizle karşı karşıyayız, belirsizliğin damga vurduğu bir kriz” demişti.

SON HABERLER