loader
SOYLU OHAL HAKKINDA KONUŞTU

SOYLU OHAL HAKKINDA KONUŞTU

Köklü Değişim Medya

İçişleri Bakanı katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. OHAL’in olup olmayacağına ilişkin soruyu “kesinlikle olmaz dememiz mümkün değil” ifadesiyle yanıtlayarak açık kapı bıraktı. Ölüm orucunda hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek hakkında da konuşan Soylu, bağlı oldukları örgütün yaptıklarını yamyamlık olarak niteledi.

Soylu, Türkiye’deki koronavirüs salgınına karşı adlıkları tedbirleri sıkılaştırdıklarını ifade ederek, “Önemli bir süreç yürütülmektedir. Biz ne Çin ne de İran değiliz” dedi.

Türkiye’deki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı bakanlığın aldığı tedbirlerle ilgili bilgi veren Soylu, halkın evde izolasyonu devam ettirmesi ile bu salgının atlatılabileceğini vurguladı.

Salgından dolayı Olağanüstü Hal ilanı tartışmalarıyla ilgili Soylu, "Yarın bu kesinlikle olmaz dememiz elbette ki mümkün değil. Mantıklı da olmaz” açıklamasında bulundu.

Soylu, şöyle devam etti:

“Önemli bir süreç yürütülmektedir. Biz ne Çin ne de İran değiliz. Hepsi yanı başımızda. 212 bin işletmemizi bir anda kapattık. 20 yaş altındakilerle ilgili zaten okullar tatil. Hareketlilik en düşük seviyeye indirildi. Gerek 20 yaş altı, gerek 65 yaş üstü istisnalar hariç bu sürece uyuyor. İzinler kaymakamlık ve Alo 199’dan veriliyor. 2-13 Mart arası şehirler arası otobüs yolculuğu yüzde 99.9 düştü. Türkiye olarak attığımız tüm adımlarla vatandaşlarımızla birlikte bu mücadeleyi kazanmak için ortaya koyduğumuz irade kesintisiz sürdürülmektedir.”

Binlerce Kişiye Ceza Kesildi

Koronavirüs tedbileri kapsamında 20 yaş altı ve 65 yaş üstüne getirilen sokağa çıkma yasağıyla ilgili bilgi veren Soylu, yasağa uymayanlara 780 liradan 3 bin 180 liraya kadar çıkan cezalar verildiğini, Kabahatler Kanunu’na göre ise 392 lira ceza verildiğini ifade etti.

Vatandaşların TCK’nın 195. maddesine göre 2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile de karşı karşıya kalabileceği hususunda uyaran Bakan Soylu, şu bilgileri verdi:

Şu ana kadar 65 yaş üzerine yaklaşık 6 bin 131 kişiye idari, 149 kişiye de adli ceza kesildi.20 yaş altına 3 bin 102 kişiye idari, 102 kişiye de adli işlem gerçekleştirildi. Sosyal mesafe kuralına uymayan bin 825 kişiye ceza kesilmiş.”

Soylu,  "Koronayla ilgileniyoruz diye devletin diğer meselelerinin hiçbir noktasını atlamayız” bilgisini de paylaştı.

Terörle mücadele hususunda ise şunları söyledi:

Terör örgütü kendi derdine düşmüş, onlar da koronayla karşı karşıya şu anda. 38 korona pozitif vakası var. Bu bildiğimiz. 'Su uyur düşman uyumaz', 'Kurt puslu havayı sever' diye tabirlerimiz var. Bilmenizi isterim ki bütün güvenlik güçlerimiz 24 saat tetikte. Terörle mücadele konusunda en ufak bir rehavetimiz ve gevşekliğimiz olmamalıdır. Operasyonlarımız hala devam ediyor. Mağaralardan çıkmış değiller ama Allah nasip ederse milletimiz, mayıs ayının ortasından itibaren, inşallah gündem ona müsaade eder, terörle mücadelede bambaşka seyir görecek.”

"İnfaz yasası ile çıkacak mahkumlar var. İçeride asayişi sağlamak için senaryolar var mı?" sorusu üzerine Soylu, "Sürekli senaryolarla hareket etmek zorundayız. İyi hal, kötü hal, orta hal senaryoları. Biz Norveç, İsveç değiliz" yanıtını verdi.

Helin Bölek

Soylu, ölüm orucunda hayatını kaybeden Grup Yorum üyesi Helin Bölek hakkında da şunları söyledi:

“Helin Bölek'i ölüme yatırdılar, öldürdüler, gittiler ziyaret ettiler. Onun ölüm orucunun kutsal bir şey olduğunu söylediler. Ondan sonra da döndüler etrafında dans ettiler. Yamyamlarda var bu yöntem, başka kimsede yok. Bu bizim kültürümüzde, anlayışımızda var mı? Bu bir terör örgütü. Helin Bölek ve İbrahim Gökçek'i aldık hastaneye götürdük, doktorları tehdit ettiler. Hadi bize yaptıkları tehditlerin bir anlamı yok ama bir taraftan hakimleri ve savcılar tehdit ettiler. Bunlara siyasi mekanizma ve Türk Tabipleri Birliği destek oldu.”

Soylu ayrıca "Sadece polis teşkilatımızda bir tek kaybımız var. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Ailesine sabır diliyorum. Onun dışında bir kaybımız şu anda yok." bilgisini paylaştı.

Bu dönemde stokçuluk yapan veya fahiş fiyat uygulayanlara karşı da mücadeleyi sürdürdüklerini ifade eden Bakan Soylu, "60 ilde 1252 operasyon yapmışız. Bu operasyonlarda 413 kişiye de adli ve idari işlem uygulamışız. Boşluk bırakmamaya çalışıyoruz" ifadeleriyle yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

SON HABERLER