Sömürgeci ABD’nin Eski Başkanı Bush, Irak’taki Vahşetini İstemsiz İtiraf Etti
19 Mayıs 2022

Sömürgeci ABD’nin Eski Başkanı Bush, Irak’taki Vahşetini İstemsiz İtiraf Etti

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim Medya

ABD eski Başkanı George W. Bush'un Ukrayna yerine "Bir adamın Irak'ı tamamen gayrı meşru ve acımasız şekilde işgal kararı" şeklindeki sözleriyle Irak'taki vahşetini istemsiz itiraf etti. Yüzbinlerce masum Müslümanı katleden işgalci ABD’nin Başkanı Bush ve salondakiler bu istemsiz itiraf sonrası gülüştüler.

Former President George W. Bush: “The decision of one man to launch a wholly unjustified and brutal invasion of Iraq. I mean of Ukraine.” pic.twitter.com/UMwNMwMnmX

— Sahil Kapur (@sahilkapur)

Çıkarları uğruna Irak’ı işgal edilmesi sırasında yüzbinlerce Müslümanın vahşice katledilmesine onay veren Bush ve hitap ettiği salondaki dinleyiciler bu istemsiz itiraf sonrası gülüştüler.

Eski ABD Başkanı Bush'un Dallas'ta dün katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmadaki dil sürçmesi kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturdu.

2003 yılında Irak'ın işgalini başlatan sömürgeci ABD’nin eski başkanı Bush, konuşmasında Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarına tepki gösterirken, bir cümlesinde Ukrayna yerine Irak deyince salonda şaşkınlık yaşandı.

Bush, konuşmasında, "Bunların sonucu, Rusya'da denge ve kontrolün kalmaması ve bir adamın Irak'ı tamamen gayrı meşru ve acımasız şekilde işgal kararı alması oldu" ifadesini zikretti.

Yaptığı yanlışı fark edince gülümseyerek sözlerini "Yani Ukrayna'yı" diye düzelten Bush'un istemsiz Irak itirafı karşısında salonda önce derin bir sessizlik olurken, devamında Bush'un "Irak'ı da... Her neyse." Demesi üzerine salondakiler gülüştüler.

Bush'un Irak'ın işgaliyle ilgili videosu sosyal medyada kısa sürede viral olurken, sosyal medyada videoyu paylaşanlar "Irak'ı işgal eden Bush'un bilinçaltının sözlerine yansıdı" yorumunda bulundu.

Irak’ın İşgali

Irak'ın ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyon güçlerince işgali, Saddam Hüseyin'in biyolojik silahlar ürettiği iddiasıyla başlatılmıştı. İşgalin üzerinden 19 yıl geçmesine iddia edilen silahlara ait en ufak bir delil bulunamadı. Bölgeye ve petrol kaynaklarına hakim olabilmek için başlatılan kanlı işgal, kapitalizmin süslü sözü “demokrasi getiriyoruz” sloganıyla başlamıştı. Sömürgeci Batı, Irak’a kaos, savaş, açlık ve safaletten başka bir şey getirmedi.

"Irak'ı Özgürleştirme Operasyonu" adı verdikleri savaşta, yüzbinlerce Müslüman vahşice katledildi. Bu kaosta ciddi göç hareketleri yaşandı veTürkiye de bu acılar yaşanırken ciddi göç aldı. Irak ve Suriye’de menfaatleri için şehirleri yerle bir eden Batı’ya sevdalı ırkçılar, bugün sığınmacılardan şikayet ederken adım adımına takip ettikleri sorunların asıl faili sömürgeci Batı’ya ise toz kondurmuyor.

ABD eski Başkanı George W. Bush ve İngiltere eski Başbakanı Tony Blair öncülüğünde 20 Mart 2003’te Irak’ın başkenti Bağdat’ın bombalanmasıyla başlayan işgal sırasında yüz binlerce Müslüman vahşice katledildi, 1.5 milyon insan ise evlerini terk etmek zorunda kaldı. Başta Ebu Gureyb olmak üzere Irak genelindeki hapishanelerde işgalciler tarafından Müslümanlara işkence edildi ve tecavüzler yaşandı.

Bugün demokrasi makyajıyla çirkin yüzlerini süsleyen bu korkunç cürmün failleri sömürgeciler kötülüklerini gülüşerek anlatmaya devam ediyor.