Rusya, “NATO Askerlerinin Ukrayna'ya Girmemesi” Konusunda Uyardı
28 Şubat 2024

Rusya, “NATO Askerlerinin Ukrayna'ya Girmemesi” Konusunda Uyardı

Köklü Değişim Medya

Rusya, ‘NATO üyelerinin Ukrayna'da savaşmak üzere birliklerini göndermeleri halinde Rusya ile Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki NATO askeri ittifakı arasında çatışmanın kaçınılmaz’ olacağını ifade ederek uyardı.

NATO üyelerinin Ukrayna'da savaşmak üzere birliklerini göndermelerinin yaratacağı riskler hususundaki bir soruyu yanıtlayan Kremlin Sözcüsü Peskov, "Bu durumda olasılıktan değil (doğrudan bir çatışmanın) kaçınılmazlığından bahsetmemiz gerekir." dedi.

Kremlin’den gelen bu açıklama, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Ukrayna'ya destek konferansının kapanışında yaptığı konuşmada, NATO üyesi Avrupa ülkelerinin Ukrayna'ya asker göndermesinin ihtimaller arasında olduğunu ancak henüz bir fikir birliğine ulaşılmadığını belirtmesi üzerine gelmişti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Macron'un açıklamaları hakkındaki bir soruya verdiği yanıtta, "NATO ülkelerinden Ukrayna'ya birlik gönderilmesi olasılığının tartışılıyor olması çok önemli yeni bir unsurdur" yorumunda bulundu.

NATO üyelerinin Ukrayna'da savaşmak üzere birliklerini göndermelerinin yaratacağı riskler konusundaki bir soruyu da yanıtlayan Peskov, "Bu durumda olasılıktan değil (doğrudan bir çatışmanın) kaçınılmazlığından bahsetmemiz gerekir." dedi.

ABD ve Almanya Asker Göndermeyecek

Almanya Başbakanı Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un savaşı Rusya'nın kazanmaması için Ukrayna'ya asker gönderilebileceği önerisine karşı çıkarak Ukrayna'ya, Avrupa ve NATO ülkeleri tarafından askeri birliklerin gönderilmeyeceğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Fransa Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarının ardından yaptığı değerlendirmede, "Ukrayna topraklarında Avrupa devletleri ya da NATO devletleri tarafından gönderilmiş hiçbir kara birliği, hiçbir asker olmayacak. Ülkelerimizde görev yapan askerler de savaşa aktif olarak katılmayacak." şeklinde konuştu.

Macron’un Açıklamaları

Ukrayna'ya destek konulu konferansın kapanışında konuşan Macron, "Rusya'nın bu savaşı kazanmaması için ne gerekiyorsa yapacağız." ifadesini kullanmıştı. Bu amaca ulaşmak için "her şeyin mümkün olduğu" mesajı veren Macron, Ukrayna'ya asker göndermenin "ihtimal dışı" bırakılmaması gerektiğini belirtmişti.

Ukrayna'daki savaş Rusya'nın Batı ile ilişkilerinde 1962 Küba Füze Krizi'nden bu yana yaşanan en büyük krizi tetikledi ve Devlet Başkanı Vladimir Putin daha önce NATO ile Rusya arasında doğrudan bir çatışmanın tehlikeleri konusunda uyarıda bulunmuştu.

Kapitalizmin lokomotifi ABD, bir süredir kontrolündeki Batı, egemen statükonun önünde engel olarak gördüğü Rusya ve Çin’e odaklanmış durumda. Bu kapsamda Washington, Çin’i Tayvan ile Rusya’yı ise Ukrayna ile tehdit ediyor. Ukrayna askerlerinin cepheye sürüldüğü savaş sonucunda NATO, Finlandiya ve İsveç ile genişlerken, Rusya, ikinci yılına giren savaşta ağır bir darbe almış durumda.