loader
RTÜK BAŞKANI’NDAN TALİMAT: “KALABALIK GÖRÜNTÜLERİ KULLANMAYIN”

RTÜK BAŞKANI’NDAN TALİMAT: “KALABALIK GÖRÜNTÜLERİ KULLANMAYIN”

Köklü Değişim Medya

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in, kanal yöneticilerine özel hattan “kalabalık görüntüleri kullanmayın” talimatı gönderdiği ortaya çıktı. Şahin, talimatı “görevimiz gereği yaptık” diyerek savundu. Yasaklar olmasına rağmen, siyasilerin katıldığı programlar, turistik tesisler ve stadlardaki kalabalık görüntüler tepkilere neden olmuştu.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı, başkan Ebubekir Şahin’in kanal yöneticilerine “AK Parti’nin kongrelerindeki kalabalık görüntülerin ekrana getirilmemesi” yönünde telkinde bulundğunu iddia etti. Taşçı'nın paylaştığı mesaja göre RTÜK, AK Parti kongreleriyle ilgili bir ifade kullanmasa da kanallardan "kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesini" istedi.

Taşçı şunları söyledi:

Öğle saatlerinde televizyon yöneticilerine gönderilmiş bir "rica metni" bu. Bu talebin RTÜK Başkanlığı tarafından istenmesi, açık bir sansürdür. Gerçeğe aykırı yayın yapılması demektir. Eğer insanlar gerçekten tam kapanma kurallarına uymuyorsa, sokaklar tıklım tıklımsa, eğer ki toplu taşıma araçları insanların işlerine gitmesi kullanılıyor ve zorunluluktan tıklım tıklımsa tabii ki haber değeri ve görüntüsünün de bir kıymeti var. Televizyonculuk dediğimiz şey de görüntüyle bir bütün olarak haber değeri taşır zaten. Eğer, arşiv ve canlandırma kısmında bırakılmış olsaydı, yasa hatırlatıldı diyebilirdik. Ama sokak doluysa neden boş göstersin televizyonlar?”

RTÜK’ün Gönderdiği Metin

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanlığı (RTÜK) imzasıyla kurumlara gönderdiği metinde yer alan ifadeler şöyle:

“Televizyonlarda yayınlanan bazı görüntülerin arşiv niteliğinin belirtilmeden yayınlandığı tespit edilmiştir. Özellikle tam kapanma döneminde, başta haber bültenleri olmak üzere birçok programda arka planda kalabalık görüntülerin yer alması, insanların kurallara uymadığına ve kolluk kuvvetlerinin de görevlerini yerine getirmediğine dair bir yanlış anlaşılmaya sebebiyet vermektedir. Bilindiği üzere 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un 8’nci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde “…görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.” hükmü yer almaktadır. Bu sebeple tam kapanma döneminde yapılan yayınlarda, kalabalık görüntülerin yerine boş cadde ve sokak görüntülerinin kullanılması hususunda hassasiyet gösterilmesi ve zaruri durumlarda ise görüntülerin arşiv niteliğinde olduğunun mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Gereğini rica eder, iyi çalışmalar dileriz.”

Ebubekir Şahin’den Açıklama

Şahin Twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Görevimiz gereği çok açık ve sade bir dille yaptığımız yapıcı hatırlatmayı çarpık zihniyetle manipüle etmek tam da sahibine yakıştı. Sokaklar ve gündem boş olunca malum art niyetli zihniyet de mal bulmuş mağribi gibi üzerine atladı. Çok yazık.

Hatırlatmamızın amacı, sağlığımız için milletçe büyük emek verdiğimiz tam kapanma dönemini hakkıyla sonlandırmaya katkıda bulunmaktır. Tüm yıldırma çabalarına rağmen işimizi layıkıyla yapmaya devam edeceğiz"

Yasaklar rağmen lebaleb kongreler, turistik tesislerdeki partiler ve cenaze törenlerindeki kalabalık halkın tepkisini çekmişti. 

 

 

SON HABERLER