loader
PELOSİ’NİN OLASI TAYVAN ZİYARETİ PASİFİK OKYANUSU’NDA SULARI ISINDIRDI

PELOSİ’NİN OLASI TAYVAN ZİYARETİ PASİFİK OKYANUSU’NDA SULARI ISINDIRDI

Köklü Değişim Medya

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Hint-Pasifik temasları kapsamında Çin'in uyarılarına rağmen Tayvan'ı ziyaret etme olasılığı Pasifik Okyanusu’nda suların ısınmasına neden oldu.

Amerikan donanmasından ismi gizli tutulan yetkililerin Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre dört Amerikan savaş gemisi bölgeye yönlendirildi. Bilgilendirmede "rutin" sevkiyat kapsamında bölgeye gönderilen gemilerin tam konumları gizli tutuldu.

Çin'in de Tayvan Boğazındaki askeri faaliyetlerini arttırdığı bölgeden gelen haberler arasında yer alıyor. Kaynaklar Çin savaş uçaklarının ana kara ile Tayvan adası arasındaki orta çizgiye dokunarak çok kışkırtıcı hareketler yaptığını belirtti. Çin savaş gemilerinin de hassas sulardaki orta çizgiye çok yakın seyrettiği bildirildi.

Hint-Pasifik ziyaretinin ikinci durağı olan Malezya'da temaslarda bulunan Pelosi'nin, Tayvan'ı ziyaret edip etmeyeceği uluslararası kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.

Tayvan basını Pelosi'nin bugün başkent Taipei'ye geleceğini duyurdu. Pelosi'nin temaslarını takip eden bölgedeki basın kuruluşları da Temcilciler Meclisi Başkanı'nın Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'daki temaslarını tamamladığı ve Tayvan'a doğru hareket ediyor olabileceği yorumları yapıyor.

Tayvan'dan Resmi Bilgi Gelmedi

Tayvan Dışişleri Bakanlığı ise Pelosi'nin adayı ziyaret edeceğine dair herhangi bir bilgi paylaşmadı.

Başkent Taipei'de konuşan Dışişleri sözcüsü Joanne Ou, "Pelosi'nin Tayvan'a gelip gelmeyeceğine dair yanıt verememelerinin ana sebebinin Pelosi'nin kendisinin bu bilgiyi doğrulamaması" olduğunu duyurdu.

Tayvan gazetesi China Times'ın haberinde, Pelosi'nin bugün yerel saatle 22.30'da Taipei'ye geleceği ve geceyi adada geçireceği ileri sürüldü. Haberde, Pelosi'nin ertesi gün Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüşeceği, ardından saat 10.00'da adadan ayrılacağını savundu.

Amerikan yayın kuruluşu CNN, dün, biri Amerikalı diğeri Tayvanlı adı açıklanmayan iki hükümet yetkilisine dayandırdığı haberinde, Pelosi'nin Tayvan'a uğrayacağını ve geceyi burada geçireceğini öne sürmüştü. Bloomberg de Pelosi'nin Tsai ile görüşeceği iddiasında bulunmuştu.

Çin yönetimi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin ziyaret edeceği ileri sürülen Tayvan üzerinde egemenlik hakkı iddia ediyor. ABD, Çin’i yalnızlaştırma politikası kapsamında Doğu Türkistan’da Müslümanlara ve ülke içindeki azınlıklara yönelik zulmü, Hong Kong ve Tayvan sorununu menfaatleri doğrultusunda kullanıyor.

SON HABERLER