Paşinyan: “Karabağ’ı Azerbaycan'ın Bir Parçası Olarak Tanımaya Hazırız”
22 Mayıs 2023

Paşinyan: “Karabağ’ı Azerbaycan'ın Bir Parçası Olarak Tanımaya Hazırız”

Köklü Değişim Medya

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, bugünkü basın toplantısında Erivan’ın Dağlık Karabağ’ı da kapsayacak şekilde Azerbaycan topraklarını tanımaya hazır olduğunu açıkladı.

Paşinyan, “86.6 bin kilometrekarelik bölge Dağlık Karabağ'ı da içeriyor. Ancak Dağlık Karabağ Ermenilerinin hakları ve güvenliği konusunun Hankendi-Bakü diyaloğu çerçevesinde tartışılması gerektiğini şarta bağlamalıyız” ifadelerini kullandı.

Paşinyan ayrıca Ermenistan’ın söz konusu müzakerelerin yapılacağına dair uluslararası garantiler beklediğini vurguladı.

ABD, Rusya’nın ön karakolu olarak kabul edilen Ermenistan’da nüfuzunu artırmak ve buradan Kuzey Kafkaslara sızabilmek, Moskova’nın etki alanını daha da daraltmak için havuç-sopa siyasetini uyguluyor.

Bu kapsamda 2024 yılında yapılacak seçimlerde yeniden aday olduğunu açıklayan Biden, ABD’deki Ermeni diasporasının desteğini almak için 24 Nisan 1915 olayları ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yine "soykırım" ifadesini kullanmıştı.

Bu tip açıklamalarla Ermenistan’a yakın bir duruş sergileyen ABD, Erivan’ın Rusya’ya yakınlaşması durumunda ise sopasını gösteriyor. Bu bağlamda Amerika, Azerbaycan’daki nüfuzunu güçlendirmek, oradaki Rus nüfuzunu dumura uğratmak ve sonra da Ermenistan’a sızmak için Türkiye’ye, ekonomik ve politik ilişkilerin yanı sıra Azerbaycan ile askeri ilişkilerini de güçlendirmesi için göz yummuştu. Türkiye’nin Karabağ’daki 30 yıllık işgalin ardından cesaretle harekete geçmesi ve Azerbaycan’ın Karabağ’ı işgalden kurtarmasına yardım etmesinin nedeninin bu olduğu siyasi uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Rusya’nın Ukrayna’da açmaza düşmesi ve zaafiyet içinde bulunması Washington’ın bu bölgede elini kuvvetlendiriyor.

Bugünkü açıklamasında Ermenistan'ın Azerbaycan'la yoğun diyalog vasıtasıyla barış anlaşması imzalayabileceğini ifade eden Paşinyan, barış anlaşması taslak metninde Washington'da üzerinde anlaşılan konuların yansıtılması gerektiğini söyledi.

Sınırların belirlenmesi konusuna da değinen Paşinyan, bu konuda 1975 yılı haritalarının temel alınabileceğini ifade etti.

Paşinyan, 25 Mayıs'ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in arabuluculuğunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile bir araya geleceklerini de duyurdu.

Köklü Değişim,Putin,Aliyev,Paşinyan,Üçlü Zirve,Karabağ.webp