Ögür-Der’in Etkinliğine Karşı Irkçı Provokasyon
14 Eylül 2023

Ögür-Der’in Etkinliğine Karşı Irkçı Provokasyon

Köklü Değişim Medya

Özgür-Der’in düzenleyeceği “Irkçılığa Karşı Kardeşliği Yükseltelim” başlıklı etkinlikle aynı gün aynı yerde ırkçılar da eylem düzenleyeceğini açıkladı.

Özgür-Der, Türkiye’de özellikle ırkçı parti ve medya kuruluşlarının algı ve manipülasyonlarıyla gittikçe şiddeti artan ve saldırganlığa dönüşen ırkçılığa karşı etkinlik düzenleyeceğini açıkladı.

Köklü-Değişim,Özgür-Der'in-Etkilnliğine-Irkçı-Provokasyon.jpg

Sosyal medya hesabından duyurulan etkinlik 16 Eylül Cumartesi tarihinde saat 17.00’de İstanbul Fatih’teki Saraçhane Parkı’nda düzenlenecek.

Buna karşılık Zafer Partisi logolu kürsüde çekilmiş resmi ile Müdafaa Hareketi’nin kurucularından Erdi Can Yıldız. “Siyasal İslam’a karşı dirilişimiz” mesajıyla Saraçhane’de toplanma çağrısı yaptı.

Mahmut Kar’dan Tepki: “Saraçhane'yi Irkçı Faşistlerin Kirletmesine İzin Vermeyeceğiz”

Köklü Değişim Medya Genel Koordinatörü Mahmut Kar, resmi sosyal medya hesabından paylaştığı mesajla ırkçı provokatörlere sert tepki gösterdi:

Kar şu mesajı paylaştı:

“Cumartesi Özgür-Der'in düzenleyeceği eyleme destek vereceğiz. "Irkçılığa Karşı Kardeşliği Yükseltelim" diyeceğiz. Saraçhane'yi ırkçı faşistlerin kirletmesine izin vermeyeceğiz. Ümit Özdağ ve Zafer Partisi'nin provokasyonlarına sessiz kalanlar daha ne kadar bekleyecek?!”

Irkçı Provokatörler Hakkında Soruşturma

Irkçıları örgütleyerek şiddet eylemlerine teşvik eden "Müdafaa Hareketi" adlı hesap hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafıdan soruşturma başlatıldı.

Irkçı hesap son olarak 16 Eylül Cumartesi günü saat 16.00'da Saraçhane Parkı'nda toplanma çağrısında bulunmuştu. Bir paylaşımında, çeşitli şehirlerde oluşum ve çalıştaylar yapılacağını ve eylemler düzenleyeceğini belirten hesapla ilgili Türk Ceza Kanunu'nun 216. Maddesi kapsamında (halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçundan) resen soruşturma başlatıldı.

Köklü-Değişim,Ögür-Der’in-Etkinliğine-Karşı-Irkçı-Provokasyon-1.jpg