loader
MÜSLÜMAN TATAR AİLE RUSYA’YA TESLİM EDİLEBİLİR

MÜSLÜMAN TATAR AİLE RUSYA’YA TESLİM EDİLEBİLİR

Köklü Değişim medya

Tatar kadın Güzel Samatova ve 5 çocuğu Ramazan ayının başından beri geri gönderme merkezinde tutuluyor. Tatar ailenin Rusya’ya teslim edilmesinden endişe ediliyor.

Samatova’nın avukatları, ailenin Rusya kontrolündeki Tataristan'da karşı karşıya kaldıkları zulümler sebebiyle Türkiye'ye sığındığını ve bir süredir İstanbul'da yaşadığı bilgisini kamuoyuna aktardı.

Samatova'nın avukatları, ailenin evine bu Ramazan ayında sahur vaktinde baskın düzenlendiğini ve ailenin geri gönderme merkezine konulduğunu da belirtti.

Avukatlar ailenin, hukuki açıdan ilgileri olmayan bir olay üzerinden "terör" suçlamasıyla geri gönderme merkezinde tutulduğunu ifade ettiler.

İlk olarak Fındıkzade'deki Polis Merkezi’ne götürülen aile, daha sonra Kırklareli'deki Pehlivanköy geri gönderme merkezine yerleştirildi.

1, 3, 5 , 7 ve 11 yaşlarında 5 çocuğu ile birlikte Ramazan ayını geri gönderme merkezinde geçiren ailenin Rusya’ya teslim edilmesinden endişe ediliyor.

Ailenin avukatları ve sosyal medyada aktivistler,  ailenin geri gönderilmemesi ve Ramazan Bayramı'nı da geri gönderme merkezinde geçirmemesi için çalışma başlatmıştı.

 

SON HABERLER