loader
LÜBNAN HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ, KAPİTALİZM AYAKTA

LÜBNAN HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİ, KAPİTALİZM AYAKTA

Köklü Değişim Medya

Beyrut'ta yaşanan patlamada can kaybı 200'ün üzerine çıktı. Sokaklarda başlayan protestoların kontrolden çıkmaması ve halkın tepkisini azaltmak için Lübnan hükümeti istifa ettiğini açıkladı. Yozlaşmış yönetim ve kapitalist nizamın pençelerinde günden güne çöküş yaşayan Lübnan halkını yine önüne seçim sandığını getirerek teskin etmek için kollar sıvandı. Asıl sorun kapitalizm, halkı seçim sandıklarıyla  oyalamaya devam ediyor.

Lübnan’da patlama sonrası başlayan protestolar devam ediyor. Başbakan Hassan Diyab, hükümetin istifa ettiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Diyab'dan yeni hükümet kuruluncaya kadar görevini sürdürmesini istedi.

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab İstifayı Duyurdu

Diyab, "Yaşanan bu felaket devlet yönetimindeki kronik yolsuzluğun sonucudur. Daha önce yolsuzluğun devletin tüm kademelerinde var olduğunu söyledim. Bugün ortaya çıkıyor ki yolsuzluk sistemi devletten büyüktür, devlet söz konusu yolsuzlukla mücadele edemiyor." değerlendirmesinde bulundu. Bozuk batıl düzen topyekün ortadan kaldırılmadığı sürece seçim sandıkları sadece halkı oyalamak için kullanılan bir enstrümandan başka bir şey değil.  

Vatandaşla birlikte değişim hareketine katılmak üzere bir adım geri gideceklerini belirten Diyab, "Ülkenin kurtarılması için bir kapı açmak istiyoruz, bu nedenle de hükümetin istifasını duyuruyorum" dedi.

Başbakan Diyab, başkent Beyrut'taki Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gelerek hükümetin istifa mektubunu, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn'a  sundu.

Cumhurbaşkanlığı Genel Müdürü Antoine Şukayr, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Avn'ın, çalışmalarından dolayı Diyab ve kabine üyelerine teşekkür ettiğini söyledi.

Şukayr, istifa eden Başbakan Diyab ve bakanlardan yeni hükümet kuruluncaya kadar görevde kalmaları talebinde bulundu.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki amonyum nitrat patlamasında can kaybı artmaya devam ediyor. Son bilgilere Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlama nedeniyle can kaybı 200'ü aştı.

Beyrut Valisi Mervan Abbud aralarında yabancı işçilerin de bulunduğu onlarca kişinin halen kayıp olduğunu söyledi.

Öte yandan Lübnan ordusunun limandaki arama çalışmalarını sonlandırdığı açıklandı.

Uzun süre uygunsuz koşullarda saklanan binlerce ton amonyum nitratın patlaması nedeniyle onbinlerce Beyrutlu hasar gören evlerde yaşıyor.

Ülkede patlama sonrası başlayan protestolar halen devam ediyor. Yer yer şiddet olaylarının yaşandığı protestolarda sorumluların cezalandırılması talep ediliyor.

Beyrut Valisi geçen hafta yaptığı açıklamada kentteki zararın 10-15 milyar dolar civarında olduğunu açıklamıştı.

Beyrut'un 2019'daki toplam ekonomik büyüklüğü ise 55 milyar dolar olarak ölçülmüştü.

SON HABERLER