Köklü Değişim'den İzmir’de Konferans: “Gazze Ölüyor! Sessiz Kalma Sahip Çık!"
26 Şubat 2024

Köklü Değişim'den İzmir’de Konferans: “Gazze Ölüyor! Sessiz Kalma Sahip Çık!"

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim, Gazze konferanslar serisine İzmir’de düzenlediği, “Gazze Ölüyor Sessiz Kalma Sahip Çık!" başlıklı konferans ile devam etti.

İzmir’de 25 Şubat Pazar günü sunuculuğunu İhsan Balım’ın yaptığı program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı ve ardından Filistin’de yaşanan mezalimi ve çözümünü konu alan sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

Köklü-Değişim,İzmir-Gazze-Konferansı-İzmir-Genel.jpg

Program açılış konuşmasını Köklü Değişim İzmir Temsilcisi Murat Özdemir yaptı. Özdemir konuşmasında; Gazze'de Müslüman kardeşlerimiz soykırıma uğrarken İslam ümmeti olarak bireyler, İslami kitle ve cemaatlerin ve elinde güç ve iktidar olanların görev ve sorumluluklarına dikkat çekti.

Köklü-Değişim,İzmir-Gazze-Konferansı-İzmir-Murat-Özdemir.jpg

(Köklü Değişim İzmir Temsilcisi Murat Özdemir)

Ardından kürsüye çıkan konferansın konuşmacılarından Özgün-Der Başkanı Hamza Akdeniz, “artık gün konuşma günü değil somut adımlar atma zamanıdır” ifadesi ile tepkisini dile getirirken, özellikle İslam işbirliği Teşkilatı mensubu 57 ülkenin İslam'ın kendilerinden beklediği İslami sorumluluklarını yerine getirmediğinin altını çizdi.

Köklü-Değişim,İzmir-Gazze-Konferansı-İzmir-Hamza-Akdeniz.jpg

(Özgün-Der Başkanı Hamza Akdeniz)

Konferansın diğer konuşmacısı Köklü Değişim yazarlarından İlahiyatçı Yazar Abdullah İmamoğlu, konuşmasını 3T ifadesiyle formülize etti. İlk T’yi tanıma olarak nitelendiren İmamoğlu, Rabbimizin vahiy yoluyla Yahudilerin, Müslümanlara en şiddetli düşmanlığı besleyen kavim olduğunu ifade etti. İkinci T’yi teşri yani yasama sözcüğü olduğunun altını çizen İmamoğlu, Yahudilerle siyasi ve ticari anlamda ilişki kurmanın şeri hükme göre haram olduğunu aktardı. Son T’yi ise tavır olarak betimleyen İmamoğlu, Müslümanların, Yahudilerin mezaliminde nasıl tavır alması gerektiğini, görevlerini yerine getirmeyen âlimlere ve yöneticilere karşı nasıl bir tavır takınılması gerektiğini ifade etti.

Köklü-Değişim,İzmir-Gazze-Konferansı-İzmir-Abdullah-İmamoğlu.jpg

(İlahiyatçı Yazar Abdullah İmamoğlu)

Program, İmamoğlu'nun; Filistin ve Doğu Türkistan başta olmak üzere tüm dünyadaki mazlumlara yönelik zulmün son bulması, Yahudilere karşı Müslümanların yekvücut olması, Dört Halife Dönemi’ndeki gibi Raşidî Hilafet’in tekrar yeryüzüne hâkim olması yönünde niyazda bulunduğu dua ile sonlandırıldı.

Köklü-Değişim,İzmir-Gazze-Konferansı.jpg

Köklü Değişim,İzmir Gazze Konferansı İzmir-Genel-2.jpg

Köklü Değişim,İzmir Gazze Konferansı İzmir-İhsan Balım .jpg

(Konferansın Moderatörü İhsan Balım)