Köklü Değişim’den, Diyarbakır’da "57 Lider 1 Halife Etmiyor" Başlıklı Basın Açıklaması
17 Kasım 2023

Köklü Değişim’den, Diyarbakır’da "57 Lider 1 Halife Etmiyor" Başlıklı Basın Açıklaması

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim, Diyarbakır’da "Gazze'de Zulüm Bitmiyor! 57 Lider 1 Halife Etmiyor!" başlıklı bir basın açıklaması düzenledi.

Diyarbakır Ulu Camii’nde Cuma namazını müteakiben gerçekleştirilen basın açıklamasını Köklü Değişim Dergisi yazarı Aydın Usalp okudu.

Köklü-Değişim’den,-Diyarbakır’da-‘57-Lider-1-Halife-Etmiyor’-Başlıklı-Basın-Açıklaması.jpg

Sık sık tekbirlerin getirildiği ve “Ordular Aksa’ya” sloganlarının atıldığı basın açıklaması metninde şu ifadelere yer verildi:

"57 ülke lideri bir araya geldiniz de hiçbirinizin aklına, milyonlarca askerlerden oluşan orduları harekete geçirmek gelmedi mi? Güce karşı güç ile karşı konulacağı, bu işgalci Yahudilerin ancak güçten anlayacağı hiçbirinizin aklına gelmedi mi? Kara, hava ve deniz güçlerinizle, donanımlı silahlarınızla artık bu soykırıma bir son verelim demek hiçbirinizin aklına gelmedi mi?

Hadi bu aklınıza gelmedi. En azından tüm diplomatik, askeri ve ticari ilişkilerinizi kesmekte mi gelmedi? Kınamaktan, iki devletli çözüm denilen ihanetten, Birleşmiş Milletleri göreve çağırmaktan, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısından soruşturma talep etmekten başka somut hiçbir adımda mı aklınıza gelmedi?

Bu bildiride yazdığınız cümlelerin, yıllardır tekrarlayıp durduğunuz sözlerin bu işgalci Yahudi varlığını durdurmadığını, aksine daha da cesaretlendirdiğini bilmiyor musunuz?

On binlerce ton bombalarla yıkılmış binaların enkazları konuşuyor, işitmiyor musunuz?

Daha dünyaya gözünü yeni açmış bebeklerin o masum bedenlerine, annelerinin eli değmeden bombalar değiyor, görmüyor musunuz?

Tüm insanlık duydu da sadece sizler duymadınız ve görmediniz! Dağlar taşlar eridi de bir sizlerin kalpleri erimedi.”

Köklü-Değişim’den,-Diyarbakır’da-‘57-Lider-1-Halife-Etmiyor’-Başlıklı-Basın-Açıklaması-1.jpg

İİT’ye Tepki: “57 lider, Bir Halife Etmedi Ve Etmiyor”

Basın açıklamasında geçtiğimiz hafta Riyad’da düzenlenen ve fiyaskoyla sonuçlanan 57 İslam beldesinin yöneticilerinden müteşekkil İslam İş Birliği Teşkilatı (İİT) zirvesine de tepki vardı:

“İşte hepimiz gördük ki 57 lider, bir Halife etmedi ve etmiyor!

Müslümanların kanları, parçalanmış bedenleri, katledilmiş bebekleri, kirletilmiş namusları bu 57 lideri harekete geçirmeye yetmiyor!

Allah aşkına ne için toplandınız? Daha neyi bekliyorsunuz? Oradaki tüm Müslümanların yok olmasını mı? Gazze’de tek bir canlının kalmamasını mı? "

Yoğun katılımla gerçekleştirilen basın açıklaması cemaatin de destek verdiği dua ile sonlandırıldı.

Köklü-Değişim’den,-Diyarbakır’da-‘57-Lider-1-Halife-Etmiyor’-Başlıklı-Basın-Açıklaması-2.jpg

Köklü-Değişim’den,-Diyarbakır’da-‘57-Lider-1-Halife-Etmiyor’-Başlıklı-Basın-Açıklaması-3.jpg