Kabine Toplantısı: Kara Harekatına Yeşil Işık
29 Kasım 2022

Kabine Toplantısı: Kara Harekatına Yeşil Işık

Köklü Değişim Medya
  • 66

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada kara harekatının yapılacağına işaret etti.

İstanbul'da, İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım'da meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Biz, bu tür saldırılarla verilen mesajları gayet iyi anlıyor ve cevabını da sahada gösteriyoruz" dedi ve devam etti:

"Vatan topraklarının ve insanlarımızın güvenliğini ilgilendiren adımları atarken kimseden izin almadığımız gibi kimseye de hesap vermeyiz. İsim değişikliği oyunlarıyla tescilli terör örgütünü destekleyenlerin riyakarlıklarına tahammül etmek durumunda değiliz.

_Artık ülkemizi boş tehditlerle siyasi, diplomatik, ekonomik, askeri alanda kendi çıkarlarına aykırı pozisyonlara zorlamaya kimsenin gücü yetmeyecektir. _ _Hiç kimse Türkiye'nin güvenlik ve huzur çemberini genişletme amaçlı askeri harekatlarından rahatsız olmasın." _

Bu açıklamalar, kamuoyunda Kuzey Suriye’ye kara harekatının yakın olduğu şeklinde yorumlandı. Harekatın önceden bu şekilde duyurulması, terör örgütünün yok edilmesinden çok kapsamlı ve sınıra yakın bölgelerden belirlenen uzaklığa süpürme operasyonu olacağına işaret ediyor. ABD’nin müttefik olarak nitelediği PYD/PKK’ya karşı geniş kapsamlı bir harekat düşünülmediği uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'daki 2022 FIFA Dünya Kupası açılış töreni dönüşünde uçaktaki gazetecilerin sorduğu ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile operasyonu görüşüp görüşmediği hakkındaki bir soruya “Biz bu operasyonla ilgili ne Sayın Biden’la ne Sayın Putin’le herhangi bir görüşme yapmış değiliz. Fakat bizim her an bu bölgede bu tür şeyleri yapabileceğimizi zaten Sayın Biden da Sayın Putin de biliyor” cevabını vermişti.

Bu da koordineli ve dar kapsamlı bir harekat olacağı yorumlarını doğruluyor. Terör örgütü, ordusu olmayan Esed rejimine can suyu olması için yıllardır ABD tarafından binlerce tır silahla teçhiz ediliyor. Ayrıca Astana Üçlüsü de Esed rejiminin ayağa kalkması için uzun süredir hem masada hem de sahada çalışıyor.

**Kamuda Sözleşmeli Çalışanlar İçin Reform **

Erdoğan kamuda sözleşmeli çalışan personelle ilgili çalışmaların tamamlandığını belirtti ve "kamuda personel reformu" olarak adlandırdığı yeni düzenlemenin ayrıntılarını paylaştı.

Erdoğan, yeni düzenlemeyle sözleşmeli personelin kadroya geçisinde 3 yıl çalışma şartı aranacağını söyledi ve buna ek olarak bir yıl aday memurluk uygulamasına gidileceğini belirtti.

Yani uygulamayla kadroya geçiş 3 artı 1 yıllık süre sonunda gerçekleşecek.

Erdoğan, "3 yılı dolmuş olanlar hemen aday memurluğa geçiş yapabilecek; henüz doldurmamışlar 3 yılın sonunda aynı hakkı elde edecek" dedi ve 227 bin sözleşmeli personelin halihazırda bu süreyi doldurduğu için doğrudan kadroya geçme hakkını kullanacağını belirtti.

Buna göre daha önce kadro düzenlemesinin dışında tutulan kişiler doğrudan kadroya geçme hakkını kullanabilecek. Kamudaki 520 bin personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebilecek.

Sözleşmeli askeri, akademik, kit personeli, sanatçı, meclis danışmanı, sağlık yöneticisi ve tamamı sözleşmeli kurum çalışanları olarak tanımlanıyor.

Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti:

_ "Sözleşmeliden kadroya geçmek istemeyen personelin hakları şahsa bağlı şekilde devam edecek sonra kadroları kendiliğinden ilga olacaktır. Kurumlar arası nakil hakkına 4 yılın sonunda kavuşacaktır. _ _Mahalli idarelerdeki sözleşmeli personelden kadrolara geçenler sadece mahalli kadrolar arasında yer değiştiebilecektir." _ Erdoğan, düzenlemenin kısa sürede Meclise sunularak hayata geçirilmesini sağlayacaklarını taahhüt etti.

Erdoğan, kamuoyunun beklediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ve geçici işçilerle ilgili çalışmaları da en yakın zamanda tamamlayacaklarını söyledi.