loader
İSTANBUL VALİLİĞİ: “GÖÇLE MÜCADELE DEVAM EDECEK”

İSTANBUL VALİLİĞİ: “GÖÇLE MÜCADELE DEVAM EDECEK”

Köklü Değişim Medya

Bir kısım ırkçı cenah ve medya gruplarının Suriyeli mültecilerle alâkalı asılsız haberleri ile galeyana getirilen halkın protestoları sonrası kolluk kuvvetlerinin vicdanları sızlatan bir üslupla sokaklarda başlatmış olduğu mülteci avıyla ilgili İstanbul Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü yazılı açıklama yayımladı. Başlatılan çalışmalar sonrası mülteciler, sınır dışı edilerek ülkelerinde terör estiren zorba yöneticilerinin eline düşmekten çekindiği için bir süredir sokağa çıkamıyor.

Basın açıklamasında, İçişleri Bakanlığı’nın talimatı ile düzensiz göçmenlerin yakalanarak sınır dışı edileceği, İstanbul ilinde kayıtlı olmayanların kayıtlı oldukları ile İçişleri Bakanlığının talimatı ile sevk edileceği, mültecilerin kayıtlı oldukları ile dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verildiği duyuruldu.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklama şu şekilde:

1. İlimizde ikamet izinli 522.381 yabancı uyruklu, geçici koruma kapsamında 547.479 Suriyeli misafir olmak üzere toplam 1.069.860 kayıtlı yabancı bulunmaktadır.

2. Düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında ülkemize yasadışı yollardan giren düzensiz göçmenlerin yakalanarak sınır dışı edilmelerine devam edilmektedir.

3. Geçici koruma kapsamında olmayan (kayıtsız ve/veya kimliği bulunmayan) Suriye uyruklu yabancılar, İçişleri Bakanlığımızın talimatı ile belirlenen illere sevk edilmektedir.

İstanbul, geçici koruma kaydına kapalıdır.

4. Geçici koruma kapsamında olmakla birlikte, İstanbul ilinde kaydı olmayan (diğer illere kayıtlı) Suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmiştir.

Belirtilen süre sonunda geri dönmediği tespit edilenler, İçişleri Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda kayıtlı oldukları illere sevk edileceklerdir.

5. İlimizde yasal kalış hakkı bulunan yabancıların; yaşanabilecek mağduriyetlerin önlenebilmesi amacıyla Pasaport Kanunu ve Geçici Koruma Yönetmeliği hükümleri gereğince kolluk kuvvetleri tarafından yapılan kontrol ve denetimlerde göstermek üzere pasaport ve/veya Geçici Koruma Kimlik Belgelerini yanlarında bulundurmalarını önemle rica ediyoruz.

6. İlimiz otogar, gar, havalimanları ve tüm ulaşım vasıtalarında, “YOL İZİN BELGESİ” kontrolleri sürekli olarak yapılacak, geçerli belgesi olmayan geçici koruma kapsamındaki Suriyeli misafirler, kayıtlı olduğu illere geri gönderilecektir.

7. Valiliğimiz koordinasyonunda düzensiz göçle mücadele çalışmaları, yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda kesintisiz devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 22.07.2019

SON HABERLER