İslamî Camia Köklüdeğişim İftarında Buluştu
20 Ağustos 2006

İslamî Camia Köklüdeğişim İftarında Buluştu

KöklüDeğişim Dergisi İstanbul Temsilcilik Ofisi’nde İslamî camiadaki kuruluşlara ve medya çevresine yönelik bir iftar verdi. İftar programına Suriye Birlik ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Said Denizoğlu, Suriye Ulusal Konsey Üyesi Dr. Mustafa Hamitoğlu, Gazeteci-Yazar Ahmet Varol, Türkiye-Arap İlişkileri Merkezi Yöneticisi Muhammed Ebu Enes, Mustazaflar Cemiyeti İstanbul Şubesi, Özgür-Der Başkanı Rıdvan Kaya, İmkan-Der Başkan Yardımcısı Ömer E. Bezirgan, İlkav Başkanı Mehmet Pamak, Akdav Başkanı Davut Güler, İHH, Anadolu Platformu, Timetürk Yazarı Ali Öner, Milat Gazetesi Yazarı Abdurrahim Şen, Haksöz Dergisi yazarlarından Hamza Türkmen, Bahadır Kurbanoğlu, Kenan Alpay, Musa Özer, Basiret Dergisi Sahibi Harun Ünal, Sivil Haber Gazetesi Sahibi Mithat Özdemir, Adil Medya’dan Yazar Sedat Doğan, Doğru Haber, Genç Değişim Yayıncılık, Ravza Yayıncılık, İnşa Yayıncılık, KöklüDeğişim Dergisi Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü Süleyman Uğurlu, KöklüDeğişim Yazarlarından Araştırmacı-Yazarlar Ercan Tekinbaş, Haluk Özdoğan ve çok sayıda davetli katıldı.prefix = o /

“Ramazan Cihad ve Zafer Ayıdır”

İftar programında bir konuşma yapan Köklü Değişim İstanbul Ofisinden Araştırmacı-Yazar Mahmut Kar, son yıllarda Ramazanların çok farklı atmosferde karşılandığını, Ramazanların eğlence ve şölen havasından çıkarak daha ruhi bir havada ifa edildiğini söyledi. Ramazanların bu gerçek atmosferine bürünmesinin en önemli sebebinin Ortadoğu Müslümanları olduğunu söyleyen Kar, Suriyeli Müslümanların Ramazan başında hazırladıkları bir meydan yazısını katılımcılarla paylaştı ve şöyle devam etti: “Hoş geldin Ramazan, Defol Beşşar”

“Müslümanlar Suriye'de Ramazan'ı büyük bir mücadele ile zalim ve tağut olan bir rejimi yok etmek için bir cihad ayı olarak değerlendiriyorlar. Bizler dualarımızda Ramazan ayının bize zafer ayı olarak zilletin, mahkûmiyetin ve esaretin İslam ümmeti üzerinde ki son ay olmasını için niyazda bulunuyoruz.

Allah’ın İnayetine Güveneler O’nun Yardımına Mazhar Oldular

Allah'a iman etmiş, ona sırtını dayanmış, ondan başka hiçbir güç ve kuvveti kabul etmemiş Müslümanlar Allah'ın inayetine ve Allah'ın yardımına mazhar olduklarını söyleyen Kar, "Allah yardımını böyle topluluklara gönderir. Özellikle son yüzyılda ABD'nin, Batı'nın büyüklüğü bizlerin gözünde o kadar abartıldı ki sanki Müslümanlar sahip oldukları akide, vahdet ile hiçbir güce sahip olamazlar. Müslümanlarda böyle bir algı oluşturuldu, Ama elhamdülillah son yıllarda bu algı kırılmaya başladı. Müslümanların karşısında askeri, sanayi, zirai ve siyasi olarak büyük güçlere sahip olan devletlerin dahi çaresizlik içinde kaldığına şahit olduk" dedi.

İftar sonrası davetliler ile Ümmetin ortak dert ve sıkıntıları konularında uzun sohbet ve hasbıhaller yapıldı.