İran, İsfahan’ı Vuran “İsrail”i BM'ye Şikayet Edip, Yine Tehdit Etti
02 Şubat 2023

İran, İsfahan’ı Vuran “İsrail”i BM'ye Şikayet Edip, Yine Tehdit Etti

Köklü Değişim Medya

Suriye’de, Irak’ta ve kendi evinde defalarca ABD ve “İsrail” tarafından vurulan İran, İsfahan’da gerçekleştirilen son saldırıyı da BM’ye (Birleşmiş Milletler) şikayet edip, yine sadece tehdit etti.

İran, İsfahan kentinde bir askeri tesise insansız hava araçlarıyla düzenlenen saldırıdan “İsrail”in sorumlu olduğunu, saldırıya yanıt verme hakkını saklı tuttuğunu açıkladı.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, İran'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Said İrevani, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'e hitaben mektup yazdı.

İrevani, mektubunda, 28 Ocak'ta İsfahan kentinde bir askeri tesise düzenlenen saldırıya ilişkin ön incelemelerin, saldırının arkasında “İsrail”in olduğunu gösterdiğini söyledi.

Mektupta, saldırının uluslararası hukuka aykırı olduğunu aktaran İrevani, "İran, ulusal güvenliğini savunma ve Siyonist rejimin herhangi bir tehdidine veya hatalı girişimine gerekli gördüğü yerde ve zamanda kararlı bir şekilde yanıt verme konusundaki meşru ve doğal hakkını saklı tutmaktadır” tehdidinde bulundu.

ABD’nin Irak, Suriye ve Afganistan’da işgal ve Müslümanları katletmede kullandığı, rolü sona erince aşağıladığı İran, sık sık sömürgeci ABD ve işgalci “İsrail”i tehdit etse de şu ana kadar elle tutulur bir misillemeye kakışmış değil. Irak’taki ABD üslerine saldırılarda boş arazileri bombalayan Tahran yönetimi, Suriye’de de onlarca kez “İsrail” tarafından saldırıya uğrasa da karşılık vermediği biliniyor.

Rusya ve Türkiye ile birlikte Astana Üçlüsü içinde yer alan İran, Esed rejimini ayakta tutabilmek için binlerce Müslümanı katletmişti. Ayrıca ABD'nin Irak ve Afganistan'ı işgalinde yardımlarda bulunmuş ve bu yardımlarına rağmen aşağılandığını üst düzey yöneticileri itiraf etmişti.

Ne Olmuştu?

İran devlet televizyonu 28 Ocak gecesi İran'ın İsfahan kentinde Savunma Bakanlığına ait mühimmat üretim tesisinde büyük bir patlama meydana geldiğini duyurmuştu.

İran Savunma Bakanlığı da İsfahan'daki askeri tesise mikro insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlendiğini açıklamıştı.

The Wall Street Journal gazetesi, 29 Ocak'ta ismi açıklanmayan Amerikalı yetkililere ve olayla ilgili bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberde, saldırıyı “İsrail”in gerçekleştirdiğini servis etmişti.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyine yakınlığıyla bilinen "Nournews" haber sitesi ise İsfahan'daki saldırıda kullanılan hava araçlarının yabancı bir istihbarat teşkilatının yönlendirmesiyle Irak'ın kuzeyindeki ayrılıkçı Kürt gruplar tarafından ülkeye sokulduğunu ileri sürmüştü.

İran’ın bu açıklaması, yine “İsrail”in değil, Kuzey Irak bölgesinin hedef alınacağı yönünde yorumlanıyor.