İdlib'de Saldırılar Sürüyor: Ölü Sayısı Artıyor
28 Eylül 2017

İdlib'de Saldırılar Sürüyor: Ölü Sayısı Artıyor

Ajanslar

Köklü Değişim Medya

Rusya ve Esed rejiminin hava saldırıları, İdlib’de 24 bölgeyi hedef aldı. 6 sivil öldü. Son 8 günde yapılan saldırılarda, toplam ölü sayısı 80'e yaklaştı. Bölgede, 7 hastane ve 6 okul da saldırıya uğradı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, İdlib'e 19 Eylül'den bu yana gerçekleştirilen hava saldırıları bugün de hız kesmedi.

İdlib'in güneyindeki Cisr eş Şuğur bölgesi, Yakubiye, Kuniye, Sanama, Beşiriye, İştebrek, Sermeniye, Halluz, Termeniye, Gasseniye, Sed el Şığır, Ayn Zerka, Şaturiye, Kefir, Kuneytira, Dana, Tel Halave, Tel Mardik, Benin, Kefer Sicne ve Habbit köyleri, Han Şeyhun, Cercenez ve Muhambel beldeleri vuruldu. Sanama köyünde 4, Yakubiye ve Kefer Sicne'de birer sivil hayatını kaybetti. Resmi rakamlara göre son 8 günde ölen sivillerin sayısı 80'e yaklaştı. Ancak ölen sivilin bu sayının çok üzerinde olduğu bilgisi veriliyor.

Bölgede toplam 7 hastane ve 6 okul da saldırıya uğrarken, köylerini terk eden yaklaşık on bin sivil de Türkiye sınırındaki köylere göç etti.

Öte yandan Rusya'ya ait savaş uçakları, Şam'da Esed rejiminin kuşatmasındaki Doğu Guta'daki bir rehabilitasyon merkezine saldırdı. Omurilik felçli hastaların tedavi edildiği merkez hasar alırken, iki hasta ve bir çalışan hayatını kaybetti, 10 kişi de yaralandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün katıldığı bir canlı yayında, "Son günlerde Rusların İdlib bölgesinde bombalama yaptığını görüyoruz. Burada tabii terör grupları da var. Terör gruplarına karşı tabii ki müsamaha gösterilmemesi gerekiyor ama görüyoruz ki çok sayıda sivil ve ılımlı muhalif de öldürüldü. Burada dikkatli olmamız gerekiyor. Burada sivillere yönelik bir saldırı olursa ateşkesin ihlalidir ve Astana Anlaşması'nın da bozulması anlamına gelir." ifadelerini kullanmıştı.

İdlib'de ve Şam'da saldırıya maruz kalan söz konusu bölgeler, Türkiye, Rusya ve İran'ın Astana toplantılarında belirlediği "çatışmasızlık bölgeleri" içinde yer alıyor. Garantör ülkeler, 14-15 Eylül'deki son toplantıda, İdlib'e muhalifler ve doğusundaki rejim güçleri arasına gözlemci güç göndermekte uzlaşmıştı.

İdlib’de yaşayanlar terör örgütleri değil, Suriyeli Müslümanlardır. Müslümanlar, terör devleti ABD, Rusya ve Esed rejimine karşı yedi yıldır mücadele vermekte, zalim rejimin değişmesi için canlarını feda etmektedirler.

ABD ve Rusya, hava, kara ve deniz kuvvetleriyle yüz binlerce Müslümanı öldürdü. Ancak işbirlikçi bölge devletlerinin hiçbiri ne ABD’ye ne de Rusya’ya terör devleti diyemedi. Yöneticiler, Batının projelerini kabul etmeyen bir avuç Müslümana, yine Batılıların ağzıyla konuşarak, terör örgütü yaftası vurmaktan da geri durmadı.