HİZB-UT TAHRİR DOSYASINDA İSTİNAF’TAN KEYFİ KARAR: GEREKÇE GÖSTERMEDEN İTİRAZI REDDETTİ!
02 Haziran 2022

HİZB-UT TAHRİR DOSYASINDA İSTİNAF’TAN KEYFİ KARAR: GEREKÇE GÖSTERMEDEN İTİRAZI REDDETTİ!

Köklü Değişim Medya

Köklü Değişim Medya

İstanbul’da 5 Mart 2017 tarihinde yapılması planlanan ancak mülki idarenin izin vermemesi sebebiyle gerçekleşmeyen Hilafet Konferansı ile ilgili yargılamada İstinaf Mahkemesi hiçbir gerekçe göstermeden yerel mahkemenin verdiği ceza kararına yapılan itirazı reddetti.

Köklü Değişim Dergisi tarafından 5 Mart 2017’de İstanbul’da gerçekleştirilmesi planlanan “Dünya Hilafete Neden Muhtaç?” başlıklı konferans hiçbir makul gerekçe gösterilmeden engellenmiş, konferans konuşmacıları hakkında yargılama başlatılmıştı. İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından başlatılan yargılamada; konferans konuşmacılarından olan Mahmut KAR, Osman YILDIZ, Abdullah İMAMOĞLU ve Musa BAYOĞLU hakkında toplam 31 yıl 3 ay ceza verildi.

Dosya avukatlarının temyiz itirazı ile dava İstinaf Mahkemesine taşındı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi 17.05.2022 tarihinde hiçbir gerekçe göstermeden keyfi bir şekilde itirazı reddetti. İstinaf, ilk derece mahkemenin (İST 30. Ağır Ceza Mahkemesi) yaptığı yargılamada, esas ve usule ilişkin hukuka aykırılığın bulunmadığını söyledi. İstinaf mahkemesi heyeti, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksikliğin olmadığını, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğunu söyleyerek itirazı reddetti.

İstinaf Dairesi verdiği bu karar ile Anayasa Mahkemesi’nin Hizb-ut Tahrir yargılamaları hakkında verdiği 9 ayrı hak ihlali kararını hiçe saydı. Çünkü Anayasa Mahkemesi 1’i Genel Kurul, 8’i daire kararı olmak üzere 9 hak ihlali kararında, ilk derece mahkemeler ve Yargıtay’ın Hizb-ut Tahrir ile ilgili yaptıkları yargılamalarda “gerekçeli karar hakkını” ihlal ettiklerini söylemiş ve yeniden yargılama yapılmasına hükmetmişti.

Yapılan yargılamada hakkında 12,5 yıl ceza verilen Mahmut KAR, İstinaf’ın bu kararının AYM hak ihlali gerekçesine aykırılık teşkil ettiğini söyledi. Mahmut KAR şöyle dedi:

“İstinaf Mahkemesi 2017'de yapılamayan konferans sebebiyle bana ve arkadaşlarıma verilen cezayı kanun ve hukuka uygun bulmuş. Hangi hukuk hangi kanun? Anayasa Mahkemesi Hizbut Tahrir ile ilgili yargılamalarda hak ihlali verirken İstinaf'ın bu kararı keyfiliktir.”

İstinaf Mahkemesinin kararı sonrası İlahiyatçı yazar Abdullah İmamoğlu da Twitter hesabından açıklama yaparak şu ifadeleri kullandı:

"Bugün İst. İstinaf Mahkemesi, AYM'nin onca hak ihlali kararına rağmen yerel mahkemenin hakkımda verdiği 6.3 yıl ceza kararını haklı buldu ve onadı. Bu hukuksuz ve gerekçesiz bir onamadır. Dünyanın Hilafet'e muhtaç olduğu gerçeğini haykırmak suç değil, şereftir."

Avukat Mustafa KOCAMANBAŞ ise şunları söyledi:

“İstinaf mahkemesi yapılmayan konferansa verilen cezaları onamış, Gerekçe; yazmaya zahmet edilmemiş, Yaptım oldu yargısı iş başında, Bu yapılan adaletsizliktir, vurdumduymazlıktır, Türk yargısı bu kararlarla ileriye değil ancak geriye gider.”

-------------

#GerekçeNe